Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Karvat lopetti kasvamisen

Vierailija
13.07.2021 |

Olen kolmikymppinen perusterve nainen ja synnytin pari kuukautta sitten. Tajusin juuri etten ole ajellut esim kainalokarvoja useaan kuukauteen. Normaalisti olen ajellut parin viikon välein. Karvat eivät ole edes pitkät vaan pienellä sängellä ja hyvin ohuet. En kaipaa karvoja, mut pelottaa jos sama koskee myös hiuksia.

Onko tämä normaalia? Joku synnytys-/imetys-/raskaushormoni? En toivottavasti ole vielä vaihdevuosi iässä, kun se ole ainoa mitä Google ehdotti

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
13.07.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Imetys voi tehdä.

Vierailija
2/4 |
14.07.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen huomannut saman joka synnytyksen jälkeen. Ihokarvat kasvoivat huomattavasti heikommin noin puoli vuotta synnytyksen jälkeen. Ehkä jopa vähän kauemmin. Ja ikävä kyllä, hiuksetkin saattavat saada osansa. Nyt kolmannen synnytyksen jälkeen hiuksia lähti aivan hirveästi. Nyt kun lapsi on 1v, niin hiustenlähtö on jo pysähtynyt ja karvatkin kasvavat normaalisti. Eiköhän tuo aika normaalia ole.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
14.07.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Raskaus, synnytys ja imetys voivat vaikuttaa karvojenkasvuun. Raskauden aikana karvankasvu voi hidastua tai nopeutua, mutta synnytyksen jälkeen ihokarvoja, myös hiuksia, usein lähtee joskus suuriakin määriä ja karvankasvu hidastuu.

Vierailija
4/4 |
14.07.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos :) 'kiva' kuulla että on toisilla samanlaisia kokemuksia ja että jospa normalisoituisi pian.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme seitsemän yhdeksän