Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Jenkkien minikoti (eko) buumi ja muuta hömppää

Tuumailija124816
08.07.2021 |

Kyllä jenkeissä muutamat rakentaa minikoteja (tinyhouse) kierrätysmateriaaleista ja tekevät niitä ostamalleen maalle. Suurinosa tuntuu ostavan täysin uusista materiaaleista rakennettuja 20-30m2 vedettäviä mökkejä, hintaa niillä tuntuu olevan 40-100 tonnin välillä ja niiden vetämiseen tarvitaan kauheankokoinen nelivetoauto. Missä siinä on ekologisuus ja monelle ne tuntuvat olevan kakkos/loma koteja. Samalla rahalla jenkeistä saa ison tontin vanhalla talolla syrjemmästä ja remppailla pikkuhiljaa.

Mitä suomesta saa maaseudunrauhasta 60-100 tonnilla, saa jenkkilästä ainakin viisi kertaa samalla rahalla syrjäseudulta. Ei edes Kanadassa tunneta tuplalaseja tai varaavia tulisijoja ja täällä muutama miljoona Suomalaista yrittää pelastaa koko ilmastoa rakentamalla ylitiiviitä hometaloja. Luulisi että pohjoiamerikassa on kauheat markkinat fennoskandian rakennus osaamiselle, edes tuplalasit, varaavat tulisijat, tukevat ulospäin aukeavat ovet (joita ei potkaista sisään) ja Abloyn lukot joita ei tiirikoida.

Tämmöinen ulospurkaus tälläkertaa ja vain minun mielipide. Eikä ollut ajatus että täällä ei tarvitse ilmastosta välittää, vain ajatus että saada muita mukaan talkoisiin.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kahdeksan kolme