nuoret ammattilaiset työpaikka shoppailee
Kommentit (2)
On tilastollinen fakta, että nykyisten alle keski-ikäisten palkkakehitys ei seuraa vanhempien sukupolvien vastaavaa, vaan laahaa pahasti perässä. Tämä on nähtävissä jopa aloilla, joissa väitetysti on työvoimapulaa (esim. koodarit).
Jos työnantaja ei ole valmis sitoutumaan työntekijään, miksi työntekijäkään olisi sitoutunut työnantajaansa? Pätkä- ja vuokraduunit ovat yleistyneet aloilla, joissa sitä aiemmin oli vähän (esim. it-ala). Kaikki mahdollinen nyhdetään, työnantajan ehdoilla. Nykyään asiantuntijatöissä toimivan oletetaan valjastavan koko persoonansa työantajan palvelukseen - pahimmillaan niin, että vapaa-ajallakin pitäisi käydä "Linkkarissa tykkäilemässä" milloin mistäkin firman propagandasta.
Asiantuntijatyöntekijöistä on tullut kuin yksityisyrittäjiä "itseohjautuvissa" organisaatioissaan. Vastuu ja (ainakin näennäinen) vapaus. Vapauden eetos alentaa myös kynnystä lähteä lipettiin firmasta - jos nyt uutta työtä sattuu tarjolla edes olemaan. Kyse on "mindsetin" muutoksesta, joka on välttämätöntä, mikäli meinaa nykyisessä työelämässä pärjätä.
Ihan fiksua. Itse vanhana käpynä istun nykyisessä 8000E/kk työssäni niin kauan kunnes saan potkut. Uutta työtä en vastaavalla palkalla enää löydä.