Kenen teinit hilloaa koko astiastoa huoneessaan??
Tyttö ei tee tätä, mutta poika on vaivan mahdoton. Miten se onkin niin vaikeaa, tuoda astiat sina heti tiskiin?!
Ja joo, huono lepsu vanhempi olen, pilannut passaamisella kaikkien elämät, en tarvitse näitä kommentteja nyt kiitosta vaan.
Pääsiäisenjatkoja!
Kommentit (13)
Seuraava ruoka-annos siihen likaiselle lautaselle, jonka tuo ITSE huoneestaan.
Meillä hillosi kunnes aloin heitellä sen huoneeseen kaikki roskapussit. Perustelin sillä että jätekeruu on siellä jo valmiiksi. Ei hilloa enää mitään huoneessaan. Siperia opettaa.
Kyllä 14 vuotiaalla näyttää olevan asioita huoneessaan, mutta ei se minua haittaa, onhan meillä astioita. Kyllä hän ne sieltä jossakin välissä tiskikoneeseen tuo, on aina tuonut. En jaksa stressata noin pienistä asioista.
Meillä oli kielto syödä mitään omassa huoneessa. Joskus salaa mutusti karkkia mutta muita rikkeitä ei tapahtunut.
Vierailija kirjoitti:
Kyllä 14 vuotiaalla näyttää olevan asioita huoneessaan, mutta ei se minua haittaa, onhan meillä astioita. Kyllä hän ne sieltä jossakin välissä tiskikoneeseen tuo, on aina tuonut. En jaksa stressata noin pienistä asioista.
Eli teillä ei hilloa koko astiastoa. Selvä.
Meillä pojan kotitöihin kuuluu tiskikoneen tyhjäys ja silloin aina tuo astiat huoneestaan koneeseen samalla
Mulla on kanssa usein kahvimukeja yöpöydällä.
Hah. Meidän! Tämä meni vertaistuesta. (:
Juu, tuttua. Samoin pöydästä noustessa joka toinen kerta pitää muistuttaa omien astioiden laittamisesta suoraan tiskikoneeseen. Harjoiteltu on pienestä pitäen. Astioiden lisäksi sukat tahtoo jäädä lattialle eikä pyykkikoriin. Mehutetrakasat litistämättöminä kasvaa myös kokoa, vaikka kotoa lähtiessä reitti kulkee roskakatoksen ohi.
Sovituista, vähintään joka toinen päivä tehtävistä kotitöistä (tiskikoneen tyhjennys, roskien vienti) pitää myös sanoa, biojätteitä ei tajua viedä vaikka banaaninkuori ei enää mahdu ja pussi hajoaa jo pohjasta ja lopulta joutuu ottamaan toisen pussin ja pesemään biojäteastian...
Mutta tähän mennessä on oppinut, että lasten kanssa on erilaisia kausia. Vaikkapa hammaspesut ja suihkut alkoivat aikanaan hoitua oma-aloitteisesti, samoin alushousut vaihtuvat ja päätyvät pyykkikoriin kuten päällivaatteetkin, jopa lakanat vaihdetaan joskus itse. Että ehkä astiatkin kävelevät lopulta takaisin keittiöön ja mieluiten suoraan tiskikoneeseen ilman kymmenettä käskyä. Toivottavasti ennen kuin muuttavat omaan huusholliin. Sitä odotellessa.
Aika hyökkäävä asenne ap:lla. Tiuskii heti avauksessa ettei kaipaa kasvatusneuvoja eli kaipaa vaan joomiehiä
Hyvää pääsiäistä vaan sullekin!!
Heh, tämä on kyllä niin vertaistukea. Meillä on myös ongelmia likapyykin kanssa. Hankittiin pyykkikori omaan huoneeseen, mutta ei meinaa osua siihenkään.
Pyyt joka päivä astiat tiskiin.
Laitat omat kotityöt pojalle.
Kannattaa opettaa perusasiat jo kotona, sillä muuten itsenäistyminen on vaikeaa.