Hyvä talvihaalari pojalle 1,5v. järkihintaan? Kokemuksia esim Didriksonista tms.?
Olen kyllä kuolannut Ticketejä ja Reimatecejä, mutta nuo Ticketit ainakin karkaavat hurjiin hintoihin... Linus&Lotta myy Didriksonia, ja katalogissa oli hauska punainen haalari (tytölle kai tarkoitettu kun nimi on Lea - mutta värikästä haluaisin...). Minusta poitsu saa temmeltää vapaasti, joten haalarilta kyllä vaaditaan paljon. Kiitos vastauksista, jos joku ehtii...
Kommentit (7)
joka myös kestää isommilla paljon paremmin kuin ne hienommat merkit. 1-vuotiaalla toki kestää mikä vaan. Jonathanit ovat myös hyviä hintaansa nähden. Didriksonin haalareita meillä on ollut yksi monta vuotta sitten, ja se oli surkein haalari mitä on koskaan ollut. Malli oli huono ja hajosi joka puolelta, eikä pitänyt vettäkään. Mutta ehkä se oli jotain 2-laatua, kun ostin tosi halvalla alesta. Muuten olen kuullut niistä hyvää.
No Lassieta ainakin saa helposti lähikaupasta :). Legoa olisi kiva kokeilla, mutta enpä tiedä saako sitä merkkiä täältä Turusta mistään...
meillä käytti vuoden ikäinen sitä viime talvena ja 4 vuotias ja nyt ostan molemmille uudet sellaiset.Nuorempi täyttää nyt syksyllä 2 vuotta.Minusta en edullinen kun maksaa 60e suunnilleen ja siitä saa vuoren irti eli voi myös käyttää syksyllä ja keväällä märillä ilmoilla.Meillä pidetään ainakin -5 asteeseen asti aina sitä ja sehän kyllä kestää pakkasta muistaakseni -20 asti. Se on niin paksu että lämmin on kyllä sen vuoren kanssa.Itse en silti suosittele sitä sellaisiin säihin että on niin kylmä että tarviaa villapuvun alle,koska sitten herkästi hikoaa. Siis monet ei tykkää kun siinä on tuota kurakangasta osa mutta minusta se on kätsä kun pienet ryömii maassa ja kaatuilee niin eipähän kastu sisävaatteet ja siinä on 2 pukua samassa. :)
oli ainakin oz-babyssä Turussa. Sieltä voisi talvihaalareitakin löytyä.
että niillä on monta eri mallia myynnissä ja eri ominaisuuksilla, kannattaa katsoa mitä ominaisuuksia haluaa. Eli Lassietec on täysin vedenpitävä ja saumat teipattu (melkein?) kaikki, eli vastaa siinä mielessä reimatecia yms. Suprafil on osaksi kurahousukangasta, mutta muuten ei ole vedenpitävä (ei ainakaan aikaisemmat mallit ole olleet). Sitten on vielä muutama malli lassie-haalareita, joissa ei ole vedenpitoa, mutta aika hyvin nekin pientä kosteutta sietää. Osassa niistä on supratechia, joka on erityisen kestävää kangasta, mikä on tärkeää isommilla pojille ainakin. Kaikista kestävin on sitten G-tech, joka on kokonaan sitä kestävää kangasta. Siinä on puhkikulumattomuustakuu, mutta meidän ekaluokkalainen sai sen viime talven lopussa puhki, joten häntä odottaa nyt kaapissa korvauksena saadut uudet lassietec-haalarit! Toivottavasti sopivat vielä ensi talven.
En yritä mainostaa Lassieta, vaikka itse tykkäänkin. Tasapuolisuuden vuoksi mainittakoon, että myös Remu, Lenne ja Easytec ovat olleet meidän lapsilla hyviä ja kohtuuhintaisia kosteussuojahaalareita, varsinkin alesta ostettuna. Ekaluokkalaisen rymyämistä eivät vaan vahvistamattomat haalarit enää kestä.
Meillä 1,5-vuotiaalla oli Jonathanin peruskosteussuojapuku n. 63e, kesti kaatuilut ja kaikki touhut ja jäi vielä pikkusiskolle käyttöön hyvässä kunnossa.
2,5-vuotiaalla oli käytössä kaksi pukua, Didrikson (loppualesta n. 22e) ja Reiman peuhari (n. 45e, alesta tämäkin) nyt jollain eri nimellä, mutta ilman kosteussuojaa ja sellaista vahvantuntuista kangasta). Näistä Didrikssonia käytettiin enemmän, koska Reiman puku oli lämminveriselle ja paljon liikkuvalle lapselle liian kuuma, mutta molemmat kestivät hyvin ja menivät kiertoon. Hyvin siis hoidossa ollut lapsi pärjäsi ilman kosteussuojahaalaria, vaikka pk-seudulla asutaankin. Hyvin pitivät haalarit kosteuden ulkopuolella, vaikkei läheskään aina ollut kurahousuja päällä.
Lassien joku Supra-alkuinen (tämä oli Prisman joku tarjous, en nyt muista hintaa, ehkä n. 40-50e?) puku oli 3,5-vuotiaalla ainoana pukuna (no 2-osainen löytyi myös, mutta oli ns. paremmassa käytössä) ja kesti tämäkin hyvin hiekoitushiekkalumessa peuhaamisen jne. Lähti seuraavalle käyttäjälle vain pienin käytönjäljin.
4,5-vuotiaalla oli käytössä Jonathanin peruspuku (ovh. 63e) ja nyt jännätään, kasvaako poika siitä ulos ennen kuin tämä tuleva talvi saapuu.
1-vuotias kakkonen sitten testasi vielä Remun peruskosteussuojahaalarin babymallin (n. 55e) konttaamalla ja kaatuilemalla (kun opetteli kävelemään silloin vasta) se päällä lumettomassa talvessa. Haalari kesti, pientä karheumaa tuli takalistoon, mutta jäi sitten jo pieneksi.
Meillä siis hyviä kokemuksia kaikista näistä aika perusmerkeistä, vaikka lapsi/lapset kyllä liikkuu, remuaa ja kiipeilee paljon. Kaikki olleet ehjiä ja menneet seuraavalle käyttöön. Meillä vk-haalarit on olleet lähinnä Jonathania, koska niillä on hyvät alennukset (-30%-50%) ja ennen kaikkea siksi, että ne miellyttävät minun silmääni. Yhtä hyvin meidän lasten päällä saattais olla Lassietakin tai jotain muuta.
- Reeta
on kokemusta tuosta Didriksonista vasta kevät puvusta joka on kaksosanen, mutta mielestäni hyvä on ollut. Pitää vettä ja kulutuskestokin kokemani mukaan ollut parempi kuin esim. ReimaTecin kankaat.
Viime talven puku oli vielä ReimaTecin, mutta oli ensimmäinen ja viimeinen normaalihinnalla ostettu, kesto on pyllystä suoraan sanottuna. Nyt ostin Legon talvihaalarin pojalle kokeiluun kuin se pitää vettä ja kestää kulutusta. Oli edullinen ReimaTeciinkin verrattuna ja Ticketin pukuihin verrattuna suorastaan halpa. Puku maksoi vain 79.90€. Väri oli minun silmää miellyttävä kirkas vaaleanruohonvihreä tai sinne päin ja hiukan mustaa. Didriksoniakin voisin kokeilla, on vain osto paikat harvassa.