kättäri vai naistenklinikka? miksi?
Kommentit (14)
Kättäri saattaa olla aavistuksen humaanimpi. Itsellä ainakin hyvä kokemus tästä paikasta.
mielestäni " edistyksellisempiä" imetyksen ja muiden hoitojen suhteen. Nkl on edelleen medikalisoituneempi tavallistenkin raskauksien kohdalla ts. kaavoihin kangistunut.
meille tärkeintä, että lapselle on lähinnä Suomen paras hoito, jos jotakin meneekin pieleen. Ja ihan tavallisessakin synnytyksessä voi sattua mitä vain -valitettavasti.
Me olimme nkl:llä perhehuoneessa. Ei maailman viihtyisin paikka, mutta itse viihdyn paremmin kotona kuin sairaalassa. Ei sairaalan tarvitsekaan olla mikään lepokoti.
Sitä paitsi nehän on samaa sairaalaa ja nimi on Naistensairaala. Yksikköjen nimet vaan ovat kätilöopisto ja naistenklinikka.
t. 14v siellä työskennellyt
Kättärillä oli hieman epävarmuutta ultran kuvien tulkinnassa.
Meillä oli etukäteen yksityiseltä saatua tietoa ja tämä ei ihan natsannut Kättärin tilannearvion kanssa. Moka oli se, että ne yritti puhumalla korjata virhettään ja tämä riitti meille.
Musta ei kannata ajatella niin että menee sinne vain jos riskiraskaus tms. Niitä ongelmia voi synnytyksessä/sen jälkeen tulla vaikka raskaus olisi mennyt ihan normaalisti. Kättärillä voisin harkita normaalille osastolle menemistä. Haikaranpesässä mua epäilyttää aika paljon se, että sieltä karsitaan jo lähtökohtaisesti kaikki joilla potentiaalisesti voi synnytyksessä tulla ongelmia. Eikö se nyt viittaa siihen ettei niitä ongelmia oikein pystytä siellä hoitamaan.
että samat kätilöt työskentelevät sekä synnytyssalissa että haikarassa. Mutta senhän voi valita mielensä mukaan kummassa paikassa synnyttää niin ei tule jälkipuinteja sen takia :) ps. tilastot näyttää että kätilöopistolla synnytetään kuukausittain noin 20-30 lasta enemmän.
ammattitaito huippua eikä jäädä jahkailemaan jos jotain on pielessä.
On niin huonot kokemukset Kättäristä keskenmenon hoidosta (samat kätilöt olivat työskennelleet synnytyspuolella) etten jalkaani sinne enää pistä.
Vierailija:
Sitä paitsi nehän on samaa sairaalaa ja nimi on Naistensairaala. Yksikköjen nimet vaan ovat kätilöopisto ja naistenklinikka.
t. 14v siellä työskennellyt
Kätilöopistolla oli hirveä ruuhka ja henkilökunnan vähyys näkyi ja tuntui niin synnytyksessä kuin osastolla. Eikä tuota kaikkien mainostamaa " inhimillisyyttäkään" oikein näkynyt. Seuraava syntyy NKL:lla.
Minä taas en IKINÄ ASTU SYNNYTTÄMÄÄN NAIKKARILLE, eivät raukat edes kohtutulehdusta tunnistaneet + kommentit " emme me kutsu lääkäriä jos kuumetta ei ole yli 38,5" silloin kun ihminen makaa kipeän kohtunsa kanssa. Muutakin älytöntä. Haava tulehtui ja alkoi märkää valumaan joten päivystykseen naikkarille. Ystävällinen hoitaja sanoi että " mitä sä tänne tähän aikaan tulet (klo 20.30) meillä on ruuhkaa. " No, haava aukaistiin ja osatolle antibioottitiputukselle. Näin ammattitaitoinen se nkl on.
tarvittaessa tehostettu apu/hoito on lähempänä. Itse synnytyin esikoiseni Kättärillä (ihan hyvä) ja kolme muuta (joista yhdet kaksoset) NKL:llä.