Ostatko uusia vaatteita hyvällä omallatunnolla?
Me kaikki tiedämme, millaisia vaikutuksia pikamuodilla on.
- Vesistöjen saastuminen
- Saastuneen veden käyttäjien terveysongelmat
- Tehtaiden työntekijöiden järkyttävän pieni palkka ja surkea kohtelu
- Vaaralliset työolosuhteet
Voisin jatkaa listaa, mutta jätän tämän tähän.
Kommentit (15)
Uusi vaate tarkoittaa siis pikamuotia.
Ehdotan ap:lle itsensä kompostointia.
pikamuotia en ikinä ole ostanut, enkä tule ostamaan...silti on kaapit pullistellen vaatteita. Kaikki on käytössä, ei yhtäaikaa, vuorotellen.
Ostan tarpeeseen. Kaupoista.
T. Homealtistunut entinen kirppisostelija.
On kalliimpaa merkki tuotetta ja pikamuotia.
Kaikki vaatteet käytän loppuun ja vasta rikki mentyään heitän roskiin tai leikkaan siivousliinoiksi.
En koe huonoa omaatuntoa vaatehankinnoistani
Ostan kestävää ja tarpeeseen. Suurimmaksi osaksi uutena.
Ostan tarpeeseen eli tosi harvoin ja katson myös mistä ja millaista ostan, mutta kyllä, pystyn kyllä ostamaan uutta hyvällä omallatunnolla. Se johtuu siitä, että tarvetta on vain harvoin ja käytän ostamani vaatteet loppuun asti. Nytkin melkein puhkikuluneet legginssit jalassa ja t-paidan kainaloissa reikiä.
No en todellakaan kanna huonoa omaatuntoa vaateostoksistani, miksi edes pitäisi? Ostan tarpeeseen, muodista viis veisaan.
Totta kai ostan. Mutta harvoin ja mieluiten kotimaista laadukasta. Kirppistuotteita en pysty käyttämään.
Kyllä ostan. En nimittäin osta pikamuotia enkä mitään sellaista, mitä en oikeasti tarvitse.
Siis mikä on pikamuotia? Minulla on villakangastakki. Ostettu cittarista alennuksella 6 vuotta sitten. Maksoi 38e. Varmaan käytän vielä monta vuotta. Ei se kovin nopealle näytä kun tuossa on.
Ostan, koska ostan tarpeeseen. Viimeksi ostin villahousut, Suomessa valmistetut. Tänään selasin jo kevättä ajatellen trikoopipoja, koska vanha on siinä kunnossa että sillä kehtaa tallustella enää kotipihassa. Suomessa tehdyn aioin tilata.
No ei kyllä suoraan sanottuna kiinnosta pätkän vertaa enkä pikamuotia osta enkä en syyllistä itseäni muiden virheistä. Naurettavaa että kaikki jää kuluttajan vastuulle. On kyllä helkkaristi luppoaikaa jos ehtii miettimään koko maailman murheita.
En osta. Suurin osa muustakin kuin "pika"muodista on tuotettu kestämättömästi ja epäeettisesti, joten kyllähän se vtuttaa, että on joskus ostettava vaatteita.
Jos ostan, yritän etsiä ensin kotimaista. Mutta Suomessa valitettavasti valmistetaan vain harvoin sellaisia vaatteita, joista pidän, ja jotkut trikootunikat eivät oikein istu omaan esteettiseen silmään.
Myös ompelen itse vaatteita, mutta kankaatkin ovat mitä ovat, usein huonolaatuisia vaikka hintaakin olisi ja valmistettu ties missä.
En hyvällä omallatunnolla, mutta ostan kuitenkin. En nyt varsinaisesti harrasta pikamuotia, mutta sorrun edelleen välillä virheostoksiin. Se harmittaa. Yritän ostaa paljon vaatteita käytetyttynä, suosia suomalaisia ja eurooppalaisia valmistajia sekä ylipäätään ostaa vähän ja kestävää, mutta ostan kyllä myös esim. Henkkamaukalta.
Ilman vaatteita liikkuminen on näillä pakkasilla paljon pienempi ongelma kuin huono omatunto.