Värikäs laukku kevääksi, mitä mieltä?
Mitä mieltä näistä kahdesta Valentinon vaihtoehdosta:
http://www.polyvore.com/cgi/img-thing?.out=jpg&size=l&tid=99749324
http://www.polyvore.com/cgi/img-thing?.out=jpg&size=l&tid=103191400
Kirkkaat värit ovat vielä in vaatteissa ja asusteissa enkä halua ihan neonväristä laukkua kuitenkaan jotka nekin kova hitti nyt, mutta ovatko nuo niittisomisteet vähän kulunut toissa vuoden juttu?
Onko muita ehdotuksia?
Kommentit (34)
Hintaa olisi 1650 euroa joten siksi kyselen, ja mietin että olisiko sille käyttöä pitempään, ja ettei ole ihan "nolo" ostos esimerkiksi vuoden päästä? Nyt on vaan pakkomielle saada jotain kirkasta, joku kaunis turkoosi sävy olisi myös ihana. Sen voisi sovittaa kauniiden turkoosikorujen kanssa yhteen kesällä kun iho ruskettunut.
Tuon sarjan hauskat teräväkärkiset korkosandaalit joissa myös noita niittejä remmeissä, maksaisivat 670 euroa. Kengät menevät niin nopeasti rikki ja etenkin tuollaiset terävät kärjet kärsii joten niistä en viitsisi ehkä noin paljon maksaa.
Ehkä jättäisin kuitenkin niitit väliin ja maksimoisin ajattomuuden. T. 2
Tämä Dolce&Gabbanan korallin värinen laukku olisi herkullinen, nahka näyttää kestävältä ja jollain tavalla pinnoitetulta...?
D&Gn malli on toki klassinen mutta ihan älyttömän tätimäinen.
Vuittonit kirkkaat laukut on taas liian rouvamaisia "täti menee teatteriin" -tyylisiä. Niistä lakkapintaisista en oikein välitä, liian vaikeahoitoisia kun jää sormenjälkiä jne.
Ainoastaan tämä korallinen Empreinte Speedy on mielestäni kiva väri Vuittonilta
http://stylerumor.com/wp-content/uploads/2012/08/Louis-Vuitton-Monogram-Empreinte-Speedy-4.jpg
[quote author="Vierailija" time="07.05.2014 klo 16:51"]
Tämä Dolce&Gabbanan korallin värinen laukku olisi herkullinen, nahka näyttää kestävältä ja jollain tavalla pinnoitetulta...?
[/quote]
Didemillä on tuo sellaisena tosi upeana limited edition versiona johon virkattu eri värisiä tilkkuja :-) Se ei näytä yhtään rouvamaiselta vaan on boho chic.
Kumpikaan noista sävyistä ei ainakaan mun silmään näytä hyvältä. 1650€ on kuitenkin aika paljon laukusta, esim. punainen laukku olisi värikäs mutta samalla ajaton. Ootko mieltynyt tollaseen shopper-malliin vai saako ehdottaa esim. punaista Givenchyn Antigonaa?
3 on ilmeisesti AP?
Kirkkaista väreistä "ajattomimpia" ovat nimenomaan miettimäsi turkoosi, ysin ehdottama punainen ja myös oranssi, kiitos Hermés'en. Tote-malli on myös aina jossain määrin käytössä kesälaukuissa, koska vie ajatukset olkisiin ranta- ja torikasseihin. Eli jos haluat laukulle käyttökertoja, etsisin versiota noissa väreissä.
Jos kuitenkin esim. keltainen nyt vain puhuttelee erityisesti, vaihtoehto voisi olla huomattavasti halvempi laukku. Furlaa, Longchampia tai Decadent Copenhagenia ehkä katsoisin siinä tapauksessa, varsinkin Decadentillahan on ihan uskomattoman herkullisia värejä mallistossa.
[quote author="Vierailija" time="07.05.2014 klo 17:00"]
punaista Givenchyn Antigonaa?
[/quote]
En ole ap mutta olin yllättynyt että tuota löytyy punaisena
http://sofashionbasic.files.wordpress.com/2013/03/img_3507-e1362526497278.jpg
Olin kuvitellut että sitä saa vain mustana, ruskeana, harmaana ja niitä sileänä tai krokokuvioisena :) Olen katsonut tuota laukkumallia eri kokoisina siitä lähtien kun näin sellaisen Olivia Palermolla.
Furlalla oli jotain kivoja limen sävyisiä nahkalaukkuja ja vaikuttavat laadukkailta mutta hinta ei montaa satasta.
Hmm. Pakko sanoa näin 24-vuotiaan näkökulmasta, että ap:n esittelemät vaihtoehdot ovat toki upeita ja herkullisen värisiä, mutta riippuu aika lailla minkä ikäinen olet. Siis alle 30-vuotialla nuo menevät vielä hyvin, mutta sitten jo siitä yli, niin on mielestäni jo jotenkin mautonta? Nuo neon-värit ovat kuitenkin aika "teinejä". Tämä siis minun mielipiteeni:)
Olen itsekin miettinyt värillisen laukun hankkimista kesäksi, mutta ajattelin värinä jotain hieman "hillitympää": sähkönsinistä, oranssia, punaista tai vaaleanpunaista.. Neon-värit eivät mielestäni kestä aikaa niin hyvin kuin klassisemmat värit. Voivat olla parin vuoden päästä jo ihan järkkyjä.
en ole ap, mutta mitä mieltä olette tästä laukusta kevääksi-kesäksi?
https://www.theoutnet.com/product/462295
mihin väreihin tuota korallia/oranssia yhdistäisi? Onko kiva laukku ja kestääkö aikaa?
Tykkaan kylla noista Valentinon stud laukuista, mutta yhdyn aikaisempaan jonka mielesta ne ovat alle 30-vuotiaalle sopivia. Nuo neon-varit arveluttaa.. Mutta tuo stud mustana tai esim tummansinisena/punaisena olisi aika makea. Neon-varit noin yleensakin on kaytossa hankalia ellet ole teini. Ja silloinkin taytyy olla aika varma maku etta ne nayttaisi hyvalta eika halvalta.
Ja sitten tuosta outnetin Rebecca Minkoffista.. Asun Nykissa ja noita laukkuja on "kaikilla". Siis Minkoff on talla erittain suosittu! Tuon korallin yhdistaisin esim. vaaleaan farkkuun, valkoiseen, beessiin, vaaleaan harmaaseen, yleensa mihin tahansa aika neutraaliin suht vaaleaan variin. En valttamatta yhdistaisi kovin tummien varien kanssa.
Alkup. täällä taas päivittää tilannetta, eli ostin italialaismerkki Furlalta kesäksi kaksi kivaa tyylikkään värikästä laukkua, jotka ajattelin myös ottaa mukaan reissuun tuonne Välimerelle, eivät herätä samanlaista huomiota varkaidenkaan keskuudessa kuten kaikki tunnetummat merkkilaukut joista erottuu merkki ja logot.
Candy, minttu-beigenä:
http://www.furla.com/fi/eshop/candy-satchel_740020.html
Piper, sinisenä
http://www.furla.com/fi/eshop/piper-tote_739752.html
Minusta nuo on näin jälkikäteen ajatellen ajattomampia kuin alunperin ajattelemani niittisomisteiset kausivärilaukut, ja maksoivat yhteensä alle 900 euroa :)
Mä olen laukkufriikki. Ihailen kauniita laukkuja ja asusteita, myös vaatteita. Ihanat valinnat teit!! Todella kauniit laukut. Kunpa itsellänikin olisi varaa laittaa johonkin ihanaan laukkuun.
[quote author="Vierailija" time="15.05.2014 klo 12:02"]
Piper, sinisenä
http://www.furla.com/fi/eshop/piper-tote_739752.html
Minusta nuo on näin jälkikäteen ajatellen ajattomampia kuin alunperin ajattelemani niittisomisteiset kausivärilaukut, ja maksoivat yhteensä alle 900 euroa :)
[/quote]
Tuo kuvan Piper on paljon fiksumman näköinen 'Bolide-malli (Hermesin alkuperäinen)' kuin Vuittonin Alma joka näyttää liian muumimamma-rouvamaiselta :-)
[quote author="Vierailija" time="07.05.2014 klo 23:45"]
en ole ap, mutta mitä mieltä olette tästä laukusta kevääksi-kesäksi?
https://www.theoutnet.com/product/462295
mihin väreihin tuota korallia/oranssia yhdistäisi? Onko kiva laukku ja kestääkö aikaa?
[/quote]
Onpa kaunis väri tuo korallinen!
Pinkki tuntuu jotenkin liian "pissismäiseltä" aikuisella yli kaksikymppisellä (olen 31) asusteissa ja monesti jopa parin tonnin pinkki laukku saattaa näyttää muovisemmalta parin kympin laukulta luonnossa. Siksi pidän enemmän joko tummemmasta viileästä fuksiasta tai sitten vähän lämpimämpään taittavasta korallista. Punainen on myös kaunis väri nahkalaukussa.
Keltainen on sellainen että menee varmasti pois muodista ja siihen kyllästyy muutenkin ja luin itse asiassa eilen että joillakin ollut ongelmia noiden Valentinon laukkujen kanssa kun niitit irtoilleet ja joku ilmoitti että kun oli reklamoinut jonkun luksusmerkkinettikaupan kautta ostamastaan suoraan Valentinolle, niin Valentinolta oli sanottu että he korjauttavat vain ne jotka ostettu jostain heidän omasta putiikistaan, voiko nykyään olla noin huonot takuut kalliille luksusmerkkituotteille?
Molemmat on aivan ihania!