Oaj - opet etusijalle rokotejonossa, ei kaupankassat tai palomiehet tai poliisit
Eikä sairaanhoito tai vanhukset
Kommentit (11)
Vierailija kirjoitti:
Sairaanhoito todellakin etusijalle. Sitten oikeastaan kaikki asiakaspalvelussa toimivat (opettajat mukaan lukien). Palomiehet ei tartte, niillähän on savusukellusvehkeet työvaatteina muutenkin.
Ei kai tuo palomiesten tilanne työssä altistumiseen liity vaan ihan yhteiskunnallisesti merkittävän työhön. Olisi hyvä pitää mm. pelastustoimi työkunnossa samalla tavoin kuin vaikka sairaanhoito.
Sellaiset alat joissa ei ole tuuraajia, opelle saa kyllä sijaisen ja vähäisempi opetus väliaikaisesti ei tapa. Opet, jotka on riskiryhmässä voidaan rokottaa riskiryhmäperusteella. Nuoret opet jonon hännille. Vanhusten hoitajat taas etusijalle, oli ne vanhainkodeissa tai kotona. Sytöpotilaat etusijalle.
Jos poliisi tai palomies sairastuu, niin ne ei ole työkunnossa ihan heti. Eikä noita korvata ihan heti.
Nuori alle 40 v ope ei ole riskiryhmässä.
YK:n Unicefin virallinen vahva kansainvälinen suositus on että opettjat ensimmäisten joukossa
"Teachers should be prioritized for vaccination against COVID-19"
https://www.unicef.org/press-releases/teachers-should-be-prioritized-va…
Mutta Suomessahan nykyisin putinin ja Trumpin kimpassa halveksutaan muutoinkin YK:ta, WHO:ta
Tavallaan tuokin on ok, koska opetkin altistuvat paljon työssään, minusta rokote kuuluisi ensimmäisellä kierroksella kaikille ns. yhteiskunnallisesti merkittävän työn tekijöille.
Esim. kaupan kassat altistuu paljon enemmän. Ja teollisuustyöntekijät, esim. ruokatehtaissa.
Vierailija kirjoitti:
Esim. kaupan kassat altistuu paljon enemmän. Ja teollisuustyöntekijät, esim. ruokatehtaissa.
Kaupan kassan sairastuminen ei aiheuta sitä, että kauppa suljetaan. Opettajan / opettajien sairastuminen on todennäköisempää aiheuttamaan sen, että koulu sulkeutuu. Kumpaakaan ammattia vähättelemättä, kumpi on mielestäsi siis etusijalla?
Ihan sama mitä tähänkin ketjuun kirjoitetaan, kun opettajat lynkataan kuitenkin ”koska lomat”. Huoh.
Sairaanhoito todellakin etusijalle. Sitten oikeastaan kaikki asiakaspalvelussa toimivat (opettajat mukaan lukien). Palomiehet ei tartte, niillähän on savusukellusvehkeet työvaatteina muutenkin.