Lue keskustelun säännöt.
ruotsalaiset
18.04.2014 |
Väitän näin suomenruotsalaisena kätilönä, että suomenruotsalaisilla on paremmat ryhmätyö taidot. Olen työskennellyt sekä suomalaisessa työyhteisössä, sekä ruotsalaisessa työyhteisössä. Ruotsalaisesssa työyhteisössä on lämpimämpi tunnelma, ja ihmiset ymmärtävät paremmin ammattinsa päälle. Suomalaiset taas ovat tunneköyhiä ja tehtäväkeskeisesti orientoituneita,
Kommentit (3)
Miksi ryhmätyössä ei ole hyvä juttu olla tehtäväkeskeisesti orientoitunut? Pitäisikö olla mieluummin juoruiluun orientoitunut?
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Siis ruotsalaisilla paremmat vai suomalaisilla? Vai suomenruotsalaisilla? En oikein saanut selvää viestistäsi, ehkä, koska äidinkielesi ei ole suomi.
Jaaha, taas yksi rotuoppeihin kovasti uskova ylemmyydentuntoinen ruotsalainen avautuu. Menkää sinne Ruotsiin, jos kerran olette niin paljon meitä suomalaisia parempia. Siellä ovat ihqut ruotsalaiset (ainakin vielä) enemmistönä.