Millä aloilla koulutus on mielenkiintoista mutta itse työ pettymys?
Kommentit (7)
Kenties akateemisilla aloilla, kun mielenkiintoisen koulutuksen jälkeen ei ole töitä ollenkaan?
Vierailija kirjoitti:
Kenties akateemisilla aloilla, kun mielenkiintoisen koulutuksen jälkeen ei ole töitä ollenkaan?
Juu, ei ole akateemisilla aloilla työtä ollenkaan, siis lainkaan. Nada.
Vierailija kirjoitti:
Kenties akateemisilla aloilla, kun mielenkiintoisen koulutuksen jälkeen ei ole töitä ollenkaan?
Huono vitsi. Ala taksinkuljettajaksi.
Sosiaalityö. Opiskelu on todella mielenkiintoista, itse työ on sitten juosta elämänsä sössineiden pompoteltavana valtavien asiakasmäärien alle hautautuneena.
No, ennenvanhaan amiksissa opetettiin alaa varsin laajalti, läytännön työtehtävät olivat usein hyvin yksinkertaisia.
Opettajamme naureskeli: "Yrittäkää nyt käsittää, että te ette mene elektroniikkahuoltoon(mihin koulutus tähtäsi) töihin, te menetta hakkaamaan kumivasaralla peltipurkkia vireeseen!"
No, tein sitten teollisuudessa monelaaisia tehtäviä, osa hyvin yksinkertaisia, osa vaativampia, viimeisin oli kapea-alainen suunnittelutyö.
Ei olisi onnistunit, jos minusta olisi täsmäkoulutettu peltipurkinhakkaaja läheisen NMT- tukiasemaantennisuodintehtaan tarpeisiin.
Harkitsin joskus, jos pyrkisin opiskelemaan farmasiaa. Lueskelin netistä paljon kokemuksia ja suurin osa oli sitä mieltä, että opinnot ovat mielenkiintoisia, mutta työ tylsää, ikään kuin "myyjän" työtä, mutta asiantuntijana.