Aloitin avoimessa yliopistossa ja en taida pärjätä. Pitäisikö lopettaa?
Ala kiinnostaa minua mutta en ymmärrä annettuja tehtäviä.
Aloitin jo elokuussa ja en ole saanut vielä yhtään tehtävää tai kurssia lähellekkään valmiiksi ja osassa tehtävistä palautusaika on jo umpeutunut.
Lukiossa aikoinaan pärjäsin tämän aiheen kursseissa hyvin ja hallitsen lukion oppimateriaalit muutenkin vaikka unissani.
Miksi en siispä osaa tehdä näitä tehtäviä? Tuntuu kuin tehtävät olisi jättimäisen harppauksen päässä siitä mitä ne olivat lukiossa. Tunnen itseni todella tyhmäksi kun en vain osaa tai ymmärrä.
Kommentit (2)
Jospa mystifioit tehtäviä? Kuvitteletko siis, että niihin pitää vastata jotenkin ihmeellisesti? Vastaa vaan millä tyylillä pystyt, palauta aikataulussa ja katso, menevätkö läpi. Empiria on yliopistossa vahvassa roolissa. Testaa palauttamista ja totea, miten käy.
Tee vaan sinnikkäästi jonkinlainen tekele. Kyllä se vähintään läpi menee. Taidot karttuu sitten pikkuhiljaa, että mitä yliopistossa vaaditaan ja miten tehtävät kannattaa tehdäettä saisi kolmosen. Tsemppiä!