Rokote ei estä rokotteen saanutta tartuttamasta muita
Rokote ei estä rokotteen saanutta tartuttamasta muita
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/modernan-rokote-suojaa-koronaviruks…
Sekä Modernan että Pfizerin ja Biontechin rokotteet estävät oireita, mutta eivät välttämättä vähennä tartuntoja, sanoo ulkoministeriön terveyden ja hyvinvoinnin suurlähettiläs Päivi Sillanaukee.
Tämä johtuu siitä, että nämä rokotteet keskittyvät vaikuttamaan alahengitysteihin, mutta eivät neutraloi virusta ylähengitysteistä.
Kommentit (5)
Kyllä. Sen sijaan Suomessa kehitteillä oleva rokote, joka annetaan sumutteena nenän kautta, estää myös tartuttamasta muita.
Onneksi maailmassa on useita koronarokotteen kehittäjiä.
Hoitajien "pakkorokotukset" eivät perusteltuja juuri tästä syystä. Ilman rokotuksiakaan eivät he tule kaikki siihen sairastumaan ja rokotuksen jälkeen syntyy tilanne jossa hoitajat "kuolemattomia" ja riskiryhmään kuuluvat potilaat jotka eivät vielä rokotettu nykyistä suuremmassa vaarassa. Kun tietää ettei itse enää voi sairastua vakavasti suuri osa ihmistä tekee mitä lystää ja varovaisuus unohtuu.
Rokotetaan päättäjät ja muut tärkeät ryhmät ryhmät ja sen jälkeen avataan yhteiskunta. Lopuilta evätään sairaalaan hoitoon pääsy etteivät tuhlaa varoja jos sairastuvat vakavammin. Eikä koronaongelmaa enää ole.
Turussa on kehitetty tappi joka pistetään perärööriin, se estää koronan leviämisen.
Ja nyt sinäkin jo tajusit sen. Esim. käsissä virus kulkee mukana ihan kevyesti.