Miten tehdään hyvää quagamolea?
Kommentit (14)
Tää oli kyllä mielenkiintoisin kirjoitusasu tälle mitä olen nähny :D
Tämä ei varmaan ihan oikeaoppisin, mutta itse laitan avokadomössön sekaan vähän ranskankermaa, sitruunaa, hunajaa ja valkosipulia.
Guacamole: kypsä avokado+tomaatti+sipuli+limenmehu, suola (valkosipuli) ja jotkut hullut lisää chiliä ja pippuriakin.
Teen itse joskus muussaamalla avokadon turkkilaiseen jogurttiin ja maustan limemehulla ja suolalla.
Epäonnistua voi vain jos avokado ei ole tarpeeksi kypsä.
Netti on hyviä ohjeita täynnä. Ehkei ap löytänyt niitä kun ei osannut kirjoittaa ruokalajin nimeä oikein....
Kaksi kypsää avokadoa, sitruunan mehua töräys, muutama valkosipulinkynsi, kaksi chiliä, suolaa ja pippuria. Sekoitetaan tasaiseksi massaksi. Itse en käytä tomaattia guocamolessa, kun en ole keksinyt sen pointtia siellä. Salsaanhan sitä tulee, se riittää.
GuaCamolea ostan kaupan hyllyltä.
Menee rahat ja elämä kun etsii niitä sopivan kypsiä avokadoja ja tomaattejakin saa jälkikypsytellä yleensä kotona. 3 avokadoa, 2 tomaattia, pieni punasipuli, suolaa, pippuria, limemehua, valkosipulia, cayenne pippuria ja hienonnettua tuoretta korianteria.
Syötä sinappikoneelle avokadoa tai jotain ja kaavi kakkamolet vaipasta.
Vierailija kirjoitti:
Tämä ei varmaan ihan oikeaoppisin, mutta itse laitan avokadomössön sekaan vähän ranskankermaa, sitruunaa, hunajaa ja valkosipulia.
Mitä vikaa?
Girjaimet seqaisin