Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kauhee takapajulta toi USA. Äänestyskin tapahtuu niin vanhanaikaisesti kuin olla ja voi

Vierailija
05.11.2020 |

Voi jestas sentään mitä touhua

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
05.11.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin. No mutta he hoitaa asiat noin.

Vierailija
2/7 |
05.11.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

No ei yllätä mua yhtään. Suomi on niin edistynyt, että oikeestaan suunnilleen kaikki muut maat jää taakse. Okei ehkä aasiassa joku japani alkaa olla edistyksellisin.

Siis ne siellä jenkeissä edeleen käyttää chekkejä maksuvälineenä. Sellainen asia kuin pankkisiirto tai tilisiirto on niille ihan uus ja jännä asia, mistä ei koskaan olla kuultukaan. t.kirjanpitäjä

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
05.11.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä tarkoitat? Suomessahan vaalit järjestetään aikalailla samalla tavalla kuin ne on aina järjestetty ja se on kaikista varmin tapa. USA:ssahan ainakin jossain vaiheessa käytettiin sähköistä äänestystä mutta toivon mukaan siitä on luovuttu koska niillä huijaaminen on paljon helpompaa kuin perinteisillä keinoilla.

Vierailija
4/7 |
05.11.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Amerikkalaisten keksimästä teknologiasta ollaan kumminkin täälläkin riippuvaisia.

Vierailija
5/7 |
05.11.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joo, jenkeissä palkat maksetaan sekkinä tai rahana käteen ja siellä on vielä käsikäyttöisiä puhelinkeskuksiakin olemassa.

Vierailija
6/7 |
05.11.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lisäksi eriosavaltioilla, ja jopa vierekkäisillä kunnilla on erilaisia vaalikäytäntöjä. 

Jossain esim. saatetaan kieltää alkoholin myynti vaalien ajaksi, ja samaan aikaan äänestyspaikalle rahdataan panimopisteitä. Kun menet äänestyspaikalle viinalle haisten, et pääse äänestämään.

Kaikilla ei ole henkkareita, joten vaaleissa henkilöllisyyttä todistetaan laskuilla. Saattaa olla, että pääset äänestämään, mutta yhtä hyvin voi olla, että vaalivirkailija epäilee ja tästä syntyy selkkaus.  Näiden (kin)selvittelyhen tuloksena äänestysjonot venyvät, ja ihmiset saattavat jonottaa äänestämään pääsyä 5, jopa 8 tuntia. Toki myös suuret äänestäjämäärät ja äänestyspaikkojen vähäisyys selittävät tuota myös.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
05.11.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olishan se siistiä jos Suomessa ois samanlaista.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kuusi yhdeksän