Mikä on paras kauhuelokuva ?
Kommentit (15)
The others, vaikka en nyt tiedä onko se niin kauhu. Tykkään näistä missä on kummituksia mutta ei mitään verta ja suolenpätkiä.
Ring on pelottavin jonka olen nähnyt. Päätön ratsumies on suosikkini, vaikkei se olekaan erityisen pelottava. Hyviä kauhuelokuvia tehdään harmittavan vähän. En muista viime vuosilta yhtään.
Mirrorsin trailerista näin painajaisista. Itse leffa ei kyllä ollut kummoinen. Myös Grudge ja Mama oli hyviä. Ja riippuu vähän mistä alagenrestä tykkää, itse olen hulluna Hostellin ja Final Destinationin sarjoihin.
Sama kuin ap:llä. Ei siksi että The Ring olisi kauhean pelottava, vaan tykkään sen tunnelmasta ja tyylikkäästä sinisävyisestä kuvauksesta.
Ring on aika pelottava. Muistan myös että pelkäsin kamalasti elokuvaa Ennustus joka tehtiin joskus 70-luvulla, siinä oli Lee Remick ja Gregory Peck. Siitä on tehty uusintaversiokin.
Vierailija kirjoitti:
Mirrorsin trailerista näin painajaisista. Itse leffa ei kyllä ollut kummoinen. Myös Grudge ja Mama oli hyviä. Ja riippuu vähän mistä alagenrestä tykkää, itse olen hulluna Hostellin ja Final Destinationin sarjoihin.
Kannattaa katsoa alkuperäinen, korealainen Into the mirror. Ei ole jenkkikauhua vaan enemmän psykologista, jenkkiversio tapansa mukaan veti kaiken samalla överiksi että alta riman.
Sinister osui johonkin omaan pelkokeskukseen aika vahvasti. Karmiva tunnelma läpi elokuvan.
Babadookissa oli mielenkiintoinen juoni, mutta ei ehkä ollut yhtä pelottava.
Uuno Epsanjassa. Voi jessus mitkä hampaat ja miten ahdistava tunnelma.
Taksikuski. Niro.