Tämän vuoden influenssa on 90% H1N1, tappaa
nuoria ja aikuisia :(
Eli jos sulle tulee influenssa, se on todennäköisesti H1N1, hae Tamiflu lääke resepti heti kun ekat oireet alkaa!!
Kommentit (27)
[quote author="Vierailija" time="11.01.2014 klo 13:47"]
Eihän se Tamiflu auta?
[/quote]
Auttaahan se, kun ei mene se tauti niin pahaksi.
2009
Sikainfluenssapotilaan sairastuessa keuhkokuumeeseen paranemisen kannalta ratkaisevaa on, miten nopeasti oireet diagnosoidaan ja lääkehoito päästään aloittamaan. HUS:n infektio-osaston ylilääkäri Ville Valtonen katsoo, että Tamiflu-lääke olisi voinut pelastaa torniolaisen pikkutytön, joka kuoli H1N1-keuhkokuumeeseen.
- Yleisellä tasolla on niin, että jos hän olisi saanut Tamiflu-lääkehoitoa ihan ensimmäisen kahden vuorokauden aikana oireiden alusta lukien, niin todennäköisesti se olisi pelastanut hänen henkensä, Valtonen sanoo Uudelle Suomelle korostaen, ettei tunne tapauksen kaikkia yksityiskohtia.
Tytön taudinkuva olisi kuitenkin pitänyt arvioida poikkeuksellisen rajuksi, jotta Tamifluta ja bakteerilääkitystä olisi määrätty. Tällä hetkellä tytön terveyskeskuskäyntien yksityiskohdat ovat pimennossa. Ilta-Sanomien väite, että tyttöä oli viety terveyskeskukseen useamman kerran kovan kuumeen vuoksi, tyrmättiin tänään.
Valtosen mukaan jälkiviisaana ajatellen myös H1N1-rokotteen saaminen olisi todennäköisesti pelastanut tytön hengen, jos se olisi ehditty antaa hänelle viikkoa tai kahta ennen oireita. Tällöin rokotetta ei ollut kuitenkaan vielä saatavilla.
Ensimmäiset 48 tuntia tärkeitä
Valtosen mukaan HUS:ssa on tällä hetkellä muutama hyvin vakava H1N1-keuhkokuumetapaus, joita hoidetaan hengityskoneilla.
- Jos lääkehoito päästään aloittamaan heti vuorokauden kuluessa oireiden alussa, silloin sen teho on pitkälti yli 90 prosenttia. Kahden vuorokauden kohdalla teho on erittäin hyvä, 80 prosentin luokkaa.
Tämän jälkeen lääkkeen teho heikkenee ratkaisevasti.
- Jos se päästään aloittamaan 3-4 päivän kuluttua tai viikon kuluttua, sen teho on hyvin vähäinen.
Meillä tyttö on sairastanut H1N1 ja selvisi siitä nopeasti, kun heti ekojen oireiden kohdalla vein lääkäriin ja otettiin pikavirustesti ja aloitettiin heti Tamiflu.
Samoin tavallisen influenssan kohdalla.
Tyttö saa rokotuksetkin, mutta silti tulee jok avuosi influenssa, ilman Tamifluta voisi tilanne olla tosi karmea.
Suomessa lääkärit on tosi nihkeitä tuon Tamiflun kanssa, vaatikaa se silti ja vaatikaa myös testi!!
Onko täällä muka joku vielä hengissä sen sikaflunssan jäljiltä?
Luulin sivilisaation tuhoutuneen.
USA:ssa H1N1 tappanut nuoria perusterveitä aikuisia n. 5 vrk taudin alkamisesta.
Four people have died of complications from swine flu in the central San Joaquin Valley, health officials said Thursday.
A woman in Fresno County, a man in Kings County and two people in Merced County died within the past week. The deaths are the first this flu season, and health officials said they are seeing an increase in patients requiring hospitalizations in the Valley and statewide.
The four people who died all had been hospitalized, and had the H1N1 or swine-flu strain that was pandemic in 2009. Fresno County reported the woman who died had not gotten a flu shot this season. The vaccine offers protection against the H1N1 strain.
Read more here: http://www.fresnobee.com/2014/01/09/3705818/h1n1-flu-claims-lives-of-two-valley.html#storylink=cpy
Miten influenssa tarttuu?
Influenssaan sairastunut henkilö erittää virusta hengitysteihinsä ja voi tartuttaa taudin toiseen henkilöön joko pisaratartuntana yskiessä tai käsien välityksellä niistäessä. Tauti leviää helposti ahtaissa tiloissa kuten varuskunnissa, kouluissa ja julkisissa liikennevälineissä.
Tartunnan saanut henkilö on tartuttava jo päivää ennen oireiden alkua ja 3─7 päivän ajan tämän jälkeen. Taudin itämisaika tartunnasta oireiden alkuun on yleensä 2─3 päivää.
Mitkä ovat influenssan oireet?
Influenssa alkaa tyypillisesti nopeasti nousevalla korkealla kuumeella ja siihen liittyy lihaskipua, päänsärkyä ja huonovointisuutta. Kuumeen laskettua ilmaantuu kuivaa yskää, kurkkukipua, nuhaa ja nenän tukkoisuutta kuten tavallisessa nuhakuumeessa. Lapsilla saattaa lisäksi esiintyä maha- ja suolisto-oireita.
Miten influenssa todetaan?
Talviepidemioiden aikana tyypillisellä influenssan taudinkuvalla hoitoon hakeutuneista valtaosalla on todennäköisesti influenssa. Influenssadiagnoosin varmistaminen vaatii kuitenkin laboratoriokokeita. Influenssavirus ja sen rakenteita voidaan osoittaa ylähengitystie-eritteistä useilla menetelmillä. Pikatesteillä se voidaan todeta 15─30 minuutissa. Pikatestit ovat hyödyllisiä harkittaessa lääkehoidon aloitusta.
Influenssan hoito
Influenssavirusten lisääntymistä estäviä lääkkeitä on käytössä ja ne soveltuvat sekä ennaltaehkäisyyn että hoitoon. Ennaltaehkäisevässä käytössä niillä voidaan estää influenssan puhkeaminen noin 70─90 % tartunnan saaneista. Influenssalääkkeet voivat lyhentää taudin kestoa ja lieventää vaikeusastetta edellyttäen että lääkitys aloitetaan 48 tunnin sisällä ensimmäisistä oireista.
Miten influenssan tarttuminen ehkäistään?
Tärkein keino ehkäistä influenssaa ovat rokotukset. KOhdassa "Ohjeet ja suositukset" lisää tietoja influenssarokotuksista ja riskiryhmistä, joille jokavuotista influenssarokotusta suositellaan.Rokote kannattaa ottaa ennen influenssakauden alkua, mielellään marras-joulukuussa. Rokotuksen voi kuitenkin hakea vuodenvaihteen jälkeenkin.
Influenssaepidemian aikanakaan rokottamisesta ei ole haittaa. Rokotteen antaman suojan kehittymiseen menee kuitenkin pari viikkoa. Jos on jo saanut influenssatartunnan, rokote ei enää ennätä estää sairastumista.
Leviääkö influenssa, jos viruksen kantaja on oireeton?
Influenssavirusta hengitysteistään erittävä ihminen voi tartuttaa sen toiseen ihmiseen. Virus leviää joko pisaratartuntana hengitysilman kautta tai käsien kuljettamana. Influenssavirus ei aiheuta terveellä ihmisellä pitempiaikaista oireetonta kantajuutta, joten tartunta saadaan yleensä oireiselta henkilöltä.
Aikuinen voi alkaa erittää influenssavirusta jo 24 - 48 tuntia ennen oireiden alkamista, ja eritys kestää kaikkiaan keskimäärin 6 päivää. Influenssan voi myös sairastaa varsin vähäisin oirein tai jopa ilman oireita, mutta etenkin jälkimmäisessä tapauksessa tartuttavuus tuskin on kovin merkittävää. Ei siis ole mahdotonta saada influenssavirustartuntaa oireettomalta ihmiseltä, mutta ylivoimaisesti merkittävin tartunnanlähde ovat oireiseen influenssaan sairastuneet.
Ei tullut sikalunssaa ja en varaudu nytkään mitenkään.
Minä pesen käsiä, mutta en ota rokotetta.
Oiskohan mulla tuo? Sairastuin "flunssaan" 2 viikkoa sitten. Se tuntuui oevan jo paranemaan päin (- paitsi nenän limakalvot meneet niin ohuiksi/rikki, että nuha oli punaista), mutta nyt pari pv ollut pää ihan tukossa. Nimenomaan pään ontelot tuntuvat raskailta. Nuha on hävinnyt, nenä kuiva, ei juuri yskitäkään.
Mut mittää ei jaksa tehdä. Olen ihan zombie tämän kirjoitusurakan jälkeen. :'-(
[quote author="Vierailija" time="11.01.2014 klo 13:58"]Onko täällä muka joku vielä hengissä sen sikaflunssan jäljiltä?
Luulin sivilisaation tuhoutuneen.
[/quote]
Kyllä on hirveä tauti.. Lapsi 2v kuumeilee jo toista viikkoa ja on ihan todella kipeä!!! 9kk vauva taistelee elämästään... Ja molemmat rokotettu... Että ei se rokote aina suojaa.
[quote author="Vierailija" time="31.01.2014 klo 19:27"]
Arghh..
Suomessa ei ole tuota H1N1-influenssaa nyt todettukaan kuin parisen kymmentä. Ihan A:ta on suurinosa niinkuin yleensäkin.
[/quote]
Ei pidä paikkaansa. Rovaniemelläkin on jo yli kahden käden sormien verran sikainfluenssan jälkitaudeissa olevia ollut osastohoidossa ja lisää tulee.
[quote author="Vierailija" time="10.02.2015 klo 01:05"]
Kyllä on hirveä tauti.. Lapsi 2v kuumeilee jo toista viikkoa ja on ihan todella kipeä!!! 9kk vauva taistelee elämästään... Ja molemmat rokotettu... Että ei se rokote aina suojaa.
[/quote]
Ongelma on se, että virus on muuntunut rokotteen "reseptin" laatimisen jälkeen. Sikainfluenssaa vastaan se kuitenkin auttaa.
Lapsella nyt influenssa A, todettu labroilla. Aloitettiin Tamiflu(käytiin yksityisellä lääkäriasemalla). Nyt itsellä ihan hirveen huono vointi,kävin toki lääkärillä,mutta lääkäri totesi ettei voi olla influenssa koska olen saanut rokotteen,voiko näin olla ? Mulle ei yleensä nouse korkee kuume,korkeintaan lämpöä. Viimeksi ollut korkea kuume vuonna 2006! Lapsen oireet (ei rokotettu); korkea kuume yli 40 astetta,kauhea yskä,nuha... itsellä ; lämpöä 37.6,kauhea yskä(nousee paksua keltaista),kurkku kipeä pahasti,ihan hakattu olo koko kropassa,hengitys vaikeuksia kun yskii, kauhee nuha,päänsärky,väsymys. Oireet itselläni alkoivat yhden illan aikana ja olivat heti kauheat. Flunssaa tämä ei kyllä ole (ollut monesti). Keuhkokuumekin ollut minulla pari vuotta sitten kuumeeton! Eikä edes tunnu siltä että olo vaan paranisi . Hengittäminen lisäksi pistää keuhkojen kohdalla.
Tamiflu kyllä tehoaa,poika selkeesti paremmassa kunnossa,kuume ei enään nouse yli 38.5, syö sentään jotain,jaksaa leikkiä. Silti mennään viim. maanantaina taas lääkärille jos ei parane silmissä",kun tuo lima on ihan keltaista&paksua.
Tarttunut myös lapsen isään (ei rokotettu),vointi huonompi kuin minulla.
No jos perheessä on on influenssaa, niin kyllähän se todennäköisesti jollain tasolla tulee muillekin. Jos oireet pahat, niin lääkäriin. Rokotettu voi saada lievän taudin.
[quote author="Vierailija" time="11.01.2014 klo 13:58"]
Onko täällä muka joku vielä hengissä sen sikaflunssan jäljiltä?
Luulin sivilisaation tuhoutuneen.
[/quote]
Minä olen, vaikka voit olla oikeassa sivilisaation osalta.
Sikaflunssan aikaan jouduin sairaalaan toisen taudin vuoksi ja kysyin, jos testattaisi myös sikaflunssa. Mistä johtui, että lääkäri nauroi melkein ääneen, eikä mitään testiä tietenkään otettu.
The calendar says 2014, but health officials and flu victims might feel like it’s 2009 all over again. The H1N1 flu strain — which was responsible for the 2009 swine flu pandemic — has dominated this season’s flu scene, according to the U.S. Centers for Disease Control and Prevention.
“[Usually] the most common problem from the flu isn’t the virus itself, but the bacteria and pneumonia that the virus sets you up for,” Bruce Hirsch, M.D., an infectious disease specialist at North Shore Long Island Jewish Hospital in New York, told weather.com. “(But) this season — unlike few others — we’re seeing this H1N1 flu cause viral pneumonia in and of itself and causing an occasionally fatal flu in young adults who would not be otherwise vulnerable."
“H1N1 seems to be a character — a bad actor — and causing more problems [than other flu strains],” said Dr. Hirsch. “So far the outbreak of this flu season seem to me, as an infectious disease practitioner, to be more dramatic and more severe. It seems to be a little bit of an explosive onset, and what I’ve seen in my patients is a few cases trickling in and then boom! It’s much more common.”
Late last month, health officials in Texas confirmed that the H1N1 flu killed six people. Officials expressed some concern because this year’s flu vaccine is designed to help prevent H1N1 cases.