Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ruotsalaiset pärjäävät huonosti Pisassa, eikö meidän siis kannattaisi

Vierailija
03.12.2013 |

opettaa suomalaislapsille pakkoruotsin sijasta ennemmin vaikka lisää matematiikkaa? Ruotsin kieli ilmeisesti tyhmentää, koska Suomen sisälläkin ruotsinkieliset pärjäävät huonommin.

 

 

"Muun muassa ruotsalaislehdet Aftonbladet ja Expressen uutisoivat tiistaina Ruotsin Pisa-tutkimuksen tuloksista. Lehtien mukaan ruotsalaisopiskelijoiden taidot jatkavat laskuaan. Ruotsin kehitys on heikoin kaikista OECD-maista.

Heikoimmin ruotsalaisopiskelijat pärjäsivät matematiikassa, luetun ymmärtämisessä ja luonnontieteissä."

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2013120317790802_ul.shtml

 

"Ruotsinkielisten Pisa-tulokset ennallaan – heikommat kuin suomenkielisillä ikätovereilla"

http://yle.fi/uutiset/ruotsinkielisten_pisa-tulokset_ennallaan__heikommat_kuin_suomenkielisilla_ikatovereilla/6966444

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
03.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ruotsissa on liikaa huonosti maahan integroitua maahanmuuttajia. Ruotsalaisille maahanmuuttajille ei ole juuri laisinkaan ruotsinkursseja joten he eivät osaa tukea lapsiaan koulunkäynnissä.

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi viisi kolme