Voinko antaa vauvalle vielä panadolia yöksi?
Sai panadolia klo 13 ja buranaa klo 16.Vieläkö voisi yöksi antaa panadolia vai pitääkö olla se 8h tauko?
Kommentit (4)
No siis mitä se vauvojen nestemäinen nyt on..en nyt antanut kuitenkaan kun vauva nukahti tosi nopsaan eikä vaikuttanut tarvivan sitä :) ap
Tuohon on täysin mahdotonta vastata, kun et kerro, paljonko vauva painaa ja paljonko annoit hänelle viimeksi Panadolia.
Oletetaan, että ap antoi lapselle yhden aikaan päivällä käyttöohjeen mukaisen lapsen painoa vastaavan annoksen parasetamolia, voi ihan hyvin antaa toisen annoksen parasetamolia illallakin. Mikäli kyseessä on siis perusterve lapsi, jolla ei ole mitään diagnosoitua sairautta yms. joka vaikuttaisi lääkkeen sietokykyyn.
Nestemäistä Paracetamol Actavis -valmistetta voi ohjeen mukaan antaa neljästi vuorokaudessa ja Panadol -oraalisuspensiovalmistetta kolmesti vuorokaudessa (sama lääkeainepitoisuus, mutta eri kerta-annosohje). Ibuprofeenin vaikutusmekanismi ja poistuminen elimistöstä on erilainen kuin parasetamolilla, joten sitä ei tarvitse välttämättä ottaa annosvälilaskuissa mukaan.
Pikaista paranemista lapselle!
Minkä vahvuista?