En ihmettele enää yhtään että yhdysvaltalaiset on niin lihava kans
Oon kattonu pari kertaa aamuyöllä tulevaa Maailman herkullisimmat ruoat-nimistä yhdysvaltalaista ohjelmaa jossa yks mies matkustelee ympäri maailmaa maistamassa paikallisia erikoisuuksia. Helsinki on ollut myös yhessä jaksossa kohteena. Kaikki Yhdysvaltalaiset paikalliserikoisuudet ovat olleet aika rasvapommeja melko kaikissa yhdysvaltalaisissa kohteissa.
Kommentit (2)
Joskus ysärin lopulla sai 2 for $2 Big Mäccejä. Big mäc ateria maksoi $3.50. Sama hinta oli CiCi's all you can eat pizzabuffalla. Cokis oli aina free refills joka ravintolassa.
Mitään kiinteistökuplaa ei vielä ollut. Suburbista sai uuden omakotitalon $120k. Bensa maksoi alle dollarin gallonilta. Eli asumiseen tai autoiluunkaan ei mennyt paljon rahaa.
50-100 tonnin vuosipalkka oli ihan tuikitavallinen. Oli dotcom buumi. Kunhan vaan osasi laittaa tietokoneen päälle sai 80 tonnii vuodessa. Tuo nosti muittenkin alojen palkkoja.
Eli silloin oli varaa syödä ulkona. Ja ateriat aina mega size.
*kansa
Ap