Poikani 15 v sanoi, että ei niitä lapsia kannata hankkia kun ne tulee niin kalliiksi. Eikä kotona olla puhuttu näin vaan somesta lukee äitien valituksia...
Että näin. Sanoin hänelle, että ei lapsi ole mikään kustannus vaan ilo vanhemmille.
Mitähän nuo pojat puhuu keskenään...
Kommentit (14)
Mun poikani haluaa taas kuulemma jo parikymppisenä lapsia. Tosin vain yhden tai kaksi.
15-19veet lapseni ajattelivat aivan samoin, nykyään pohtivat lapsen hankintaa enemmän haaveillen kuin taloudellisena tappiona.
Täsmensit varmaan, että kallis yhteiskunnalle aluksi, mutta töitä tekemällä ja veroja maksamalla on mahdollisuus myös maksaa nämä kustannukset koulutuksesta ja terveydenhuollosta. Itse vanhemmillehan lapsi ei välttämättä ole kuin yhtä ylimääräistä harrastusta kalliimpi hyvien tukien ansiosta.
Eipä ole pojalla huolta näistä asioista jos viettää jo tuon ikäisenä vapaaehtoisesti aikaa lukiessa mammapalstoja :D :D :D
Onhan lapsi aivan valtava kustannus, eikä vain rahallisesti, se on vain fakta. Arvokysymys on sitten se, haluaako hinnan maksaa.
No hyvä että on nyt tuota mieltä. Eihän tuon ikäisen kuulu lasta elättää, vaan käyttää kesätienestit mopoon, peleihin ja harrastuksiin.
Fiksu poika, eikä rahallinen tappio suinkaan ole ainut miinus lisääntymisessä. Olisin ylpeä, jos omanikin ajattelisi noin :)
No voihan sen ap noin toki kokea jos elää veronmaksajien rahoilla. Kyllä tällaisille normaaleille työssäkäyville lapsi on iso "kustannus". Toki mielellään häneen käytetään rahaa mutta faktahan se on että lapseen rahaa kuluu..
Pikkulapsivaiheessa lapsen elättäminen maksaa perheelle reilut 200 euroa kuukaudessa. Teini-ikäisestä perheelle on kuluja 500 euroa kuukaudessa. Julkisen puolen kustannukset tähän päälle.
Rahan puolesta lapsia ei kannattaisi syntyä Suomeen ollenkaan.
Kaikkea ei voi mitata rahassa.
Näin se aivopesu menee :( Minunkin poika 15v sanoi, et mitäs hankitte, ei pitäsi hankkia jos ei ole varaa, kun sanoin ettei osteta kalliita merkkivaatteita mitä halusi... Ja me todellakaan ei olla pintaliitäjiä, vaan ollaan aina korostettu syviä ja kristillisiäkin arvoja.
Pidin kyllä pitkän luennon, et noin kylmästi et muuten ajattele koskaan enää. Lapset on lahja ja siunaus.
Et sä voi kontrolloida toisten ajatuksia, sori vaan.
Vierailija kirjoitti:
Näin se aivopesu menee :( Minunkin poika 15v sanoi, et mitäs hankitte, ei pitäsi hankkia jos ei ole varaa, kun sanoin ettei osteta kalliita merkkivaatteita mitä halusi... Ja me todellakaan ei olla pintaliitäjiä, vaan ollaan aina korostettu syviä ja kristillisiäkin arvoja.
Pidin kyllä pitkän luennon, et noin kylmästi et muuten ajattele koskaan enää. Lapset on lahja ja siunaus.
Voi lapsi raukka. Äiti haukkuu aivopestyksi ja kylmäksi kun osaa ajatella itse.
Etköhän ehtisi sekaantumaan lapsesi lapsenhankintaan, kun hän on pariutunut.