Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko taas luotettu enkeleihin?

Vierailija
04.09.2013 |

http://m.iltalehti.fi/uutiset/2013090417447116_uu.shtml

 

Kuulostaa taas semmoselta tapaukselta, että on liikaa lapsia ja valvominen on ulkoistettu jumalolennoille.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
04.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joo-o. Surullinen juttu :( Toivottavasti ei ole "jumala antaa, jumala ottaa"-kasvatusta taustalla, koska sellaiset vanhemmat eivät monesti edes tajua tai yritä ottaa opikseen tällaisesta läheltä piti -tilanteesta. Jättävät vaan jatkossakin kaiken herran haltuun..

Vierailija
2/2 |
04.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kasvatus tuskin on lasten lukumäärästä kiinni..

En tiedä voiko lapsi tehdä typeryyksiä jos kotona on kasvatettu kunnolla. Omien lasten kohdallla ei ole koskaan tarvinnut pelätä että menisivät jotain tuollaista tekemään tai että olisivat epäystävällisiä tms. Onko se sitten luonteesta kiinni?

Meillä on tosin kova kuri. Vanhemmat tekevät itselleenkin karhunpalveluksen, kun antavat lasten tehdä mitä haluavat.

 

Juuri seurasin yhtä 3-4v poikaa ja äitiä:

kulkivat parkkipaikalla ja poika hakkasi jokaisen auton konepeltiä (ehkä noin 10 auton verran). Äiti kielsi joka kerralla, muttei tehnyt elettäkään lopettaakseen pojan touhuja, joka ei kielloista välittänyt! Mun mielestä käsittämätöntä. Teki mieli sanoa, että ota pojasta kiinni ja tee hänelle selväksi, että noin ei saa tehdä.

 

Sori, meni nyt aiheen viereen oman kruunun kiillotukseksi, mutta meilläkin siis iso perhe ja silti pidämme kaikki kurissa. Tuntemissani "vapaan kasvatuksen" perheissä on yhtä lailla useita lapsia tai vain 1-2 lasta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän viisi kuusi