Todella oudon tukala ja etovahko olo
Ihan ekana, en ole raskaana vaikka tämä olo aamulla pahiten vaivaakin. On siis tavallaan olo että voisi vaikka oksentaa mutta kuitenkaan ei okseta. Toisaalta on kuin olisi jokin pala kurkussa. Maha ei varsinaisesti ole sekaisin, mutta löysällä on ollut viikon verran. Lisäksi on sellainen tukalan "kuumottava" olo eli kuumetta ei ole mutta sellainen tuskastuttavan tukala ja hieman hiostavakin ja aina välillä tuntuu että erityisesti naama helottaisi.
Lisäksi nukun ihan älyttömän huonosti ja vähin (3-4h/yössä) eikä edes päikkärien nukkuminen onnistu kun en vaan saa unta. Turha varmaan edes mainita, että kaikesta yllä mainitusta johtuen olen aivan käsittämättömän pahalla päällä.
Kommentit (10)
Mulla oli tuollainen flunssa, nyt menossa ohi. Lämpöä, maha sekaisin, alussa myös oksetti ja päätä särki. Ja juuri tuota naaman kuumotusta! Ei korona.
Mulla on sama! Ällöttää aamulla, mutta en oksenna kuitenkaan. Vatsa on hieman sekaisin.
sydämen vajaatoiminta/verenpaine. tulee ensimmäisenä mieleen. sanotaan, ettei korkea verenpaine tunnu missään. mutta alkuvaiheessa on se kuuma vaihe. veri kiertää hyvin ja pintasuonetkin kuumottavat. siksi kannattaa aloittaa verenpaineen hoidolla/mittauksilla
Sama juttu ja just eilen mietin että onko tämä jotain "normaalia" vaiko kenties koronaa. Olo on tosiaan todella outo eikä ollenkaan mikään normaali mahatauti tai mikään muukaan ennen koettu tauti.. Minkäänlaista flunssan oireitta ei ole vaan ainoastaan käsittämättömän öklö olo.
Kävin vastaavasta testissä, koska alkoi flunssan alun oireilla: negatiivinen. Oireet eivät ole menneet viikossa ohi.
Sydämen vajaatoiminnan lisäksi joidenkin lääkkeiden sivuvaikutukset voivat olla tuollaisia, kuten närätystyslääke Zoltin. Samanlaista tautia kyllä on myös liikkeellä, eikä ollut ainakaan yli viikon päästä koronatestin mukaan koronaa vaan jotain muuta. Koronan oireita myös.
Mulle tuli vastaavaa ovulaation aikoihin 40+. Vissiin ensimmäisiä vaihdevuosivaivoja.
Tuo pala kurkussa ja oksettava olo kuulostaa refluksilta. Kuumotuksesta en tiedä, mutta voi toki olla vaikka ahdistusperäistä.
Corona? Siinä on ripulia ja kuumottava olo.