Lasten harrastukset ja korona
Jatkaisitteko 1,5v (muskari) ja 7,5v (temppujumppa) lasten keväällä tauolle jääneitä harrastuksia nyt syksyllä? Muskarissa mietityttää soittimien puhtaus/tartuntariski. Kun onhan aika mahdotonta 100% varmistaa ettei alle 2v lapset pistäisi niitä suuhunsa taikka vaihtaisivat yhdeltä toiselle. Temppujumpassa mietityttää erityisesti ne hetket kun jumpparyhmät vaihtuvat - samaan aikaan on pukuhuoneissa ja kapealla käytävällä odottamassa 2 eri ryhmän vanhempia lapsineen.
Siis toki ymmärrän, että 500 hengen tilaisuudet sisätiloissa ovat sallittuja ja koulutkin nyt alkaa... Mutta nuo harrastukset kuitenkin mietityttää. Kun ne ei oo pakollisia, toisin kuin koulu. Joo joo, kotikoulu on myös joillekin vaihtoehto, mutta itse en näe sitä vaihtoehtona 1.luokalle menevälle tytölle 😅
Kommentit (6)
1,5 v:n harrastuksen ainakin jättäusin väliin. Tuon ikäinen pärjää ilmankin.
Temppukoulukaan ei ole välttämätöntö mutta 7, 5 vuotias jaipaa jo kavereitaankin.
Kohta ne menee tauolle tai etäopetukseen joka tapauksessa. En laittaisi lapsia nyt harrastuksiin. Kovasti mietin omiakin työväenopiston juttuja.
Mietin itse kovasti näitä. Viime keväänä maksoin monta sataa lapsen harrastuksista, jotka kurvattiin jonain epäkiinnostavina YouTube-videoina.
7,5v:lla ei sinällään oo kavereita siellä temppujumpassa. Mutta toisaalta samaan kouluun on tulossa useampi kaveri eskarista. Ehkä vain jätetään se jumppakin väliin.
Koska opettajat on tekemisissä lasten kanssa olisi tärkeää että opettajat saisivat rokotteen. Lapsia on suojeltava myös opettajan kautta saatavalta tartunnalta