Mihin nukkumaan 1-vuotias kiipeilijä?
Hei,
meillä on hieman yli 1-vuotias (1 v 2 vko) poika, joka on erittäin taitava kiipeilijä ja käsivoimatkin ovat mahtavat.Nyt tämä hänen "lahjakkuutensa" on aiheuttanut meille ongelman. Emme tiedä mihin laittaisimme pojan nukkumaan.
Hän on jo ehkä kuukauden päivät yrittänyt kiivetä pois pinnasängystään ja viime viikolla alkoi näyttää siltä, että kohta onnistuu hommassaan. Pinnasänky on mallia Ikean Hensvik ja pohja on niin alhalla kuin olla voi: laidat ovat tosi korkeat ja luulisi, ettei siitä sängystä yksikään 1-vuotias pois pääse. Mutta meidän 1-vuotias olisi kyllä kohta päässyt. Yleensä tyyli oli sellainen, että samanaikaisesti veti käsillään ja painoi jalkapohjia pinnoja vasten. Joskus veti vain käsillään. Lisäksi pojalla on paljon pituutta ikäisekseen (79 cm 1-v. neuvolassa), mikä auttaa kiipeilyhommissa.
Noh, pelkäsimme pojan ennemmin tai myöhemmin humahtavan laidan yli - kohtalokkain seurauksin. Tämän vuoksi hän siirtyi eilen nukkumaan sellaiseen lastensänkyyn, jossa on vähän laitaa. Eka yö meni hyvin: ei pudonnut sängystään, mutta sen sijaan mönki kyllä sieltä vanhempien sänkyyn (hänen sänkynsä on meidän sängyn vieressä). Meillä on sen verran pieni makkari, ettei sänkyä oikein saa järkevästi erilleen meidän sängystä (muuten olisi ikkunan alla, ja sitten voisi roikkua verhoissa). Sekään ei kuitenkaan haittaa, että mönkii meidän viereen - se tuntui sujuvan aika turvallisesti. Se kuitenkin haittaa, ettei poika tunnu osaavan laskeutua sängystään lattialle.
Poika osaa laskeutua esim. sohvalta ja hiekkalaatikosta ihan nätistä. Mutta lastensängystä laskeutuminen ei tunnu vielä sujuvan. Syynä näyttäisi olevan ne sängyn pienet laidat. Ne jotenkin pistää pojan pasmat ihan sekaisin. Milloin yrittää astua ulos sängystä jostain puoliseisovasta asennosta tai sitten yrittää tulla pihalle sivuttain (kerran jo kierähti siitä lattialle ikävästi). Olemme yrittäneet tänään treenata laskeutumista, mutta ei ainakaan vielä ole mennyt oppi perille. Ajan kanssa varmaan menisi, mutta montakohan muksahdusta sitä ennen tulee? Sitäkin tietenkin vähän pelkään, että onnistuu unissaan jotenkin kierähtämään sen pikkuisen laidan yli... Olemme laittaneet sängyn viereen lattialle pari patjaa, pehmentämään mahdollista putoamista tai "laskeutumisvirhettä".
Nyt sitten olemme miettineet, että vaihtoehdot taitavat olla:
1) antaa pojan opetella laskeutumista ja vahtia päiväsaikaan silmäkovana (mutta yöllä itse nukkuessa ei voi vahtia)
2) roudata matkasänkymme mökiltämme ja pistää poika siihen nukkumaan. Matkasängystä on kai vaikeampi kavuta pois. Mutta matkasänky pitäisi varmaan jotenkin kahlita meidän sänkyyn kiinni, jottei poika kaada sitä riehuessaan.
3) pistää patjoja lattialla ja poika nukkumaan niiden päälle --> mielestäni todella huono vaihtoehto. Ei voi kyllä pudota lattialle kun on jo lattialla. Mutta siellä lattiantasossa olisi turvaton olo ja poika voisi kieriä sieltä ties mihin (kai).
Mielipiteitä? Ehdotuksia?
Kommentit (2)
[quote author="*Miisa*" time="23.07.2013 klo 00:33"]
Moi! Mietin, että voisitko hinata sen pojan sängyn kiinni teidän sänkyyn? Meillä toimi joskus tällä tavalla, kun oli vasta kaksi lasta. Toinen pinnasängyssä mun vieressä ja isompi jatkettavassa lastensängyssä toisella puolen. Esikoinen pääsi helposti yöllä könyämään viereen, eikä tarvinnut pelätä että muksahtaa lattialle.
[/quote]
Lapsen sänky on siis jo meidän sängyssä kiinni: toinen laita sänkyämme vastaan ja toinen laita vapaana, että voi siitä lähteä vapaasti. Sieltä omasta sängystä kiipeääkin mielellään meidän sänkyyn. Se tuntuu sujuvan varsin mallikkaasti, joten sen kanssa ei ole ongelmaa. Laskeutuminen omasta sängystä lattialle ei kuitenkaan suju vieläkään. Yrittää enimmäkseen astua pois sängystä.
Me olemme nyt päättäneet toistaiseksi vain tyytyä opettamaan poikaa laskeutumaan sängystään turvallisesti. Eiköhän se oppi jossain vaiheessa perille mene. Päiväuniaikaan yritetään kytätä pojan heräämistä, ettei ehtisi omatoimisesti laskeutua (=pudota) sängystä alas. Yöllä tietenkin vaikeampi vahtia, mutta toistaiseksi on yöaikaan pyrkinyt sängystään vain meidän sänkyyn (ei lattialle). Nyt on nukkunut pari yötä omassa sängyssään melko levollisesti ja sieltä putoamatta, joten nukkuminen siellä kyllä sujuaa. Ainoastaan laskeutuminen tuottaa ongelmia.
Mietimme myös jossain vaiheessa sängyn asettamista meidän sängyn ja seinän väliin. Mutta pelottaa, että poika yrittäisi "paeta" joko sängyn päädyn yli (molemmat päädyt melko korkeita) tai meidän sängyn kautta (korkeampi kuin lapsen sänky). Sitten pitäisi päiväuniaikaan olla koko ajan kytiksessä. Ja yöllä pitäisi luottaa siihen, että kapuaa sieltä meidän sänkyyn eikä päädyn yli. Tähän asti olen ainakin herännyt siihen kun poika kömpii viereen...ja tuskin sieltä meidän sängystä keskellä yötä haluaa paeta asunnon pimeyteen.
Moi! Mietin, että voisitko hinata sen pojan sängyn kiinni teidän sänkyyn? Meillä toimi joskus tällä tavalla, kun oli vasta kaksi lasta. Toinen pinnasängyssä mun vieressä ja isompi jatkettavassa lastensängyssä toisella puolen. Esikoinen pääsi helposti yöllä könyämään viereen, eikä tarvinnut pelätä että muksahtaa lattialle.