Sukukirjassa julkaistua
Minun ja perheeni tiedot on julkaistu uudessa sukukirjassamme, vaikka olen sen kieltänyt. Tiedot eivät ole vain nimi ja syntymäaika, vaan paljon tarkempaa tietoa. Lisäksi ne ovat osittain väärin esim. sukunimeni ja ammattini ovat aivan väärin. Kirja on painettu ja sitä on myyty eteenpäin, enkä nyt voi enää asialle mitään. Mitä minä voisin tehdä, sillä en halua, että tiedot ovat seuraavassakin kirjassa kielloista huolimatta. Saako noin toimia?
Kommentit (2)
[quote author="Vierailija" time="14.07.2013 klo 01:14"]
Eikö nämä tiedot pitäisi aina tarkastuttaa asianomaisella? En edes tiedä, kuka nuo väärät tiedot on antanut.
[/quote]
Ota yhteyttä kirjan toimittajaan. Hänen vastuullaan on kirjan sisältö ja sen oikeellisuus. Vaadi häntä tekemään tarvittavat korjaukset.
Ota selvää, millaiset mahdolllisuudet sinulla on kieltää kirjan myyminen ja levittäminen. Yksityisyydensuojalaki ja tekijänoikeuslaki pitäisi ainakin tutkia.
Terveisin,
Yksi amatööri, joka joutuu työssään tekemisiin yksityisyyden suojan ja tekijänoikeuksien kanssa satunnaisesti.
Eikö nämä tiedot pitäisi aina tarkastuttaa asianomaisella? En edes tiedä, kuka nuo väärät tiedot on antanut.