Kerran imettäneet rinnoista tulee aina maitoa?
Tarkoitan nyt pieniä pisaroita? Loppuuko maidontulo koskaan?
Kommentit (10)
Tuli noin puolitoista vuotta imetyksen lopettamisesta, kun yritti lypsää. Sittemmin loppui.
Kylläsen todellakin pitäisi loppua. Tyyliin vuoden tms voi tulla tippoja, mutta jos vaan jatkuu ja jatkuu, niin lääkäriin.
Olen tosissani. Esikoiseni täyttää 5v. Oli 3,5v, kun sain kuopuksen. Imetin esikoista 6kk ja koko tuon 3v tuli maitoa, ennen kuin kuopus syntui. Nyt kuopukseni on 1,5v ja häntä imetin 8kk ikäiseksi. Maitoa tulee yhä.
Mietin vain, että loppuukohan tuo koskaan?
-ap-
Mulla tuli maitoa 8 vuotta nuorimman syntymästä. Imettämisen lopetin kun lapsi oli 6kk! Kysyin lekurilta asiasta, oli sitä mieltä, että ok, jos mitään muuta ihmeellistä ei ole. Elin välillä yksin muutaman vuoden, mutta uuden miesystävän kanssa huomattiin tämä, kun tissejä imi, maitoa tuli aina, lopulta myös itse puristaessa. Vähän hassua, 8v kuluttua se sitten loppui. Olen hyvin pienirintainen.
Heh, juuri samasta aiheesta piti tänään laittaa aloitus. Kuopuksen imettämisen lopetin syksyllä ja edelleen toinen rinta tiputtelee (etenkin silloin, kun lapsi itkee :)!).
Lopetin imettämisen kaksi vuotta sitten ja vieläkin tulee toisesta rinnasta maitoa kun puristaa vähän.
Kävisin kyllä lääkärissä. Voi ollla aivolisäkkeessä jotain...
Mulla tuli esikoisen jälkeen 6 v., aina seuraavaan raskauteen.
Muista ei ihan noin pitkää ongelmaa ollutkaan. Nytkään ei enää tule kun lopetin neljännen imettämisen n. 1,5v sitten.
Kaiken takia sitä pitäisikin käydä lääkärissä. En jaksa, maidon tihkuminen ei vaivaa minua mitenkään.
Et ole tosissasi???