Autoloma Latviaan elokuussa? Onko hyviä vinkkejä?
Ajattelin kirrrellä Latviaa 5 päivää elokuun puolenvälin aikoihin. Onko täällä ketään siellä sitoillutta ja matkaillut? Hyviä kohteita ja vinkkejä?
Matkaan lähtee 2 aikuista.
Historia kiinnostaa, sekä lähiruoka.
Jurmala ei näytä minun mielestäni mitenkään kiinnostavalta, saatika rauhalliselta paikalta.
Kommentit (12)
Vierailija kirjoitti:
"Tervetuloa latviaan, autosi on jo täällä"
Kannattaa katsoa mihin pysäköi
Meillä on n 75 000 € Suomessa maksanut auto, pari vuotta vanha. Pitääkö tällaista autoa sitten siellä oikein vahtia ettei siihen murtaudutaan ja varasteta??
Jätä auto Suomeen. Täysin kaistapäisiä kuskeja.
ps. kameratolpat kuvaavat takaapäin ja sakko tulee Suomeen (en maksa, kun en toiste sinne mene)
Semmonen hyvä vinkki että aja suoraan nopeasti läpi ja jatka matkaa Liettuaan. Siellä on kivempaa ja löytyy kivoja paikkoja ympäriinsä. Kaunas ja Vilna mahtavia ja meten rannalla ohuessa niemessä joka näkyy kartalla.
Höh, ollaan oltu monesti ja ensi viikolla taas. Ei pelota että auto vietäisiin nykyään, vaikka hieno onkin. Hotellit oli nyt todella edullisia ja Tallink yli puolet halvempi. En tykkää Jurmalasta. Käy Latvian omilla nettisivuilla tutkimassa ( suomeksi). Me mennään ainakin Siguldaan ja Riikaan.
Takaisin tulessa amfetamiinit kannattaa piilottaa huolella. Hyvä kikamon pakata lapsen kassiin ja laittaa se kävelemään jonku tuntemattoman kans pois laivasta, samalla kun itse ajaa auton.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
"Tervetuloa latviaan, autosi on jo täällä"
Kannattaa katsoa mihin pysäköi
Meillä on n 75 000 € Suomessa maksanut auto, pari vuotta vanha. Pitääkö tällaista autoa sitten siellä oikein vahtia ettei siihen murtaudutaan ja varasteta??
En jättäisi yöksi vartioimattomaan parkkiin, jos autossa Suomi-kilvet ja se on Audi/Mersu/Bemari.
T: Latviassa lähes 10 vuotta asunut
Aivan ihana paikka. Jurmala on mahtava. Tante on todella todella pitkä, löytyy rauhallisempaa kolkkaa ja ja ihan keskustan tuntumassa enemmän menoa.
Riika myös ihana kaupunki.
Ruoka on suht edullista ravintoloissa ja voit syödä hyvin meren antimia, hyvin tehtyjä kasvisruokia: oikeaa ruokaa.
Olimme omalla autolla, 10 v. vanha Mersu. Ei mitään häikkää.
Kuskit juurikin ystävällisiä. Moottoritietä ei juuri ole, jos haluat ohittaa, ajavat aina ihan oikeaan laitaan että pääset helposti ohi.
Suosittelen lämpimästi. Yksi perheemme suosikkikohteita. Ja olemme matkustaneet paljon.
Ligatnen salainen neukkubunkkeri.
Aamulla autostasi puuttuu renkaat, katalysaattori ja turvatyyny.
"Tervetuloa latviaan, autosi on jo täällä"
Kannattaa katsoa mihin pysäköi