PUUTARHURIT Mikä pensasaita kannattaa laittaa?
Muutettiin omakotitaloon, ja haluaisimme laittaa pensas/kuusi/tms. aitaa pihaamme. Nyt alkuun on kyse parista 2-4m pituisesta kohdasta.
- Tontti on todella aurinkoinen
- Asumme Kokkolan korkeudella muutama kymmenen km rannikolta
- Mahdollisimman helppohoitoinen
- Ei haittaa jos on hieman "resuisen" näköinen, eli ei jakseta leikata kokoajan, eikä edes haluta sellaista "millin" päälle olevaa
- Kasvaisi mahdollisimman nopeasti
Vinkkejä?
Tuijia on ehdotettu, mutta tontilla on kaksi tuijaa ja ne näyttävät palaneilta. Muuten tontilla on koivuja, kuusia ja mäntyjä. Joku omenapuu tuossa ehkä on, ei olla vielä varmoja mikä se on. Lumipalloheisiä rakastan, siperianhernepensas kuulemma kasvaa nopeasti isabellansyreeniä, villaheisiä ja pajua on ehdotettu. Mikä näistä kasvaa nopeiten? Ja mitä edes tarkoittaa nopeakasvuinen? Kävimme Plantagenissa kyselemässä - ei osattu vastata mihinkään.
Olisin iloinen jos joku osaa jotain vinkkiä antaa, että mistä kannattaa kysyä. Eniten tykkäisimme kuusiaidasta, mutta sen kasvaminen on ilmeisesti hidasta.
Kommentit (10)
Angervot, kukkivat ja ovat helppohoitoisia. Norjanangervo keväällä, keijuangervo näihin aikoihin ja rusopajuengervo loppukesällä.
Mistä näitä kannattaa ostaa? Voiko vielä nyt kesäkuussa istuttaa?
Puutarhamyymälöistä löytyy ja voi istuttaa nytkin. Kevällä paras aika.
Kuinka korkeata haluatte? Saako olla leveä? Tarviiko peittävyyttä talvellakin? Monilajinenkin aidanne voi olla kiva.
Kuusiaitaa pitää jaksaa leikata.
Korkeahkon perinteisen aidan saa syreeneistä.
Heisiangervoista saa silmäniloa koko kesäksi, kun laittaa lehdistöltään erivärisiä, tavallinen vihreä, keltainen tai punalehtinen. Kasvaa nopeasti.
Rusopajuangervon tyyppisiä ei kannata laittaa, kasvaa kyllä nopeasti mutta leviääkin ihan liikaa.
Mustilan- tai kuutamohortensia on mäntypihaan kiva, ei tarvi leikata, happaman maan kasvi.
Taikinamarja ja tuhkapensas matalampia, kauniit lehdistöt.
Jasmikkeet voi olla lehdettöminä aika resuisen näköisiä mutta kukinta on kaunis.
Villaheisi ei kerää kirvoja kuten lumipalloheisi.
Saa olla leveää ja runsasta, ei haittaa vaikka olisi 4-5m korkea, mutta vähintään sellainen 2-3m olisi hyvä.
Villaheisiä on moni suositellut. Pitäsi varmaan kokeilla sitä.
Unohtakaa ainakin kuusiaita, jos haluatte mahdollisimman helppohoitoista - perinteistä kuusiaitaa on leikattava vuosittain. Toki voi myös antaa kasvaa omia aikojaan, mutta tiedät varmaan kuinka korkeita ja leveitä kuusista tulee. :)
Minä kannatan tuija-aitaa, palavat sen vuoksi ettei niitä ole huputettu kevätaurinkoon vielä silloin kun lunta on maassa.
Vierailija kirjoitti:
Marja-aronia tai koristearonia. Melko nopeakasvuisia, eivät vaadi ihan kummia, toimivat myös leikkaamattomana aitana, ihan nätit valkoiset kukat alkukesästä. Ainoa ongelma ehkä, että ne marjat sitten voi sotata tai niitä syövät ja kakkaavat linnut.
Siksi ne marjat kannattaa poimia ja syödä itse!
Ei vaan, meillä 60m aroniaa eikä sotkua missään. Harvemmin linnut terassille paskoo kun on luontoa ympärillä.
Norjan morsiusangervo, valkokirjokanukka ja hortensiat oli meillä edellisessä talossa aidanteena n 10m. Kaunis koko kesän
Hamppu on hyvä maanparannuskasvi. Paljon parempi kuin esimerkiksi Apila.
T. Kotipuutarhuri
Marja-aronia tai koristearonia. Melko nopeakasvuisia, eivät vaadi ihan kummia, toimivat myös leikkaamattomana aitana, ihan nätit valkoiset kukat alkukesästä. Ainoa ongelma ehkä, että ne marjat sitten voi sotata tai niitä syövät ja kakkaavat linnut.