Voiko/kannaatko edes miettiä neljättä lasta, koska
Kommentit (13)
Ollaan ajateltu, että ihan hyvin menee kaksi lasta samassa huoneessa. Säilytystilan puute voi kyllä tulla vastaan, mutta sekin on toki järjestelykysymys, tavaran määrää on ihan hyvä karsia.
Eiköhän se lapsi tarvitse paljon enemmän henkisiä ym arvoja ja turvallisen kodin kuin oman huoneen. Jättäkää suosiolla väliin.
Siis ihan ulkopuolisia kiinnostaa se kuinka meinaamme talomme jakaa ja kuinka tilat tulevat riittämään jos vielä tämän kolmannen (jota odotellaan) jälkeen saamme lisää lapsia. Nyt siis 5h+k+yms. 145 m2.
Mielestäni on ihan kasvattavaa asuttaa kahta lasta samassa huoneessa. Nykyään vaan tuntuu menevän niin pirun hyvin, että oletetaan jokaiselle lapselle kuuluvan oman huoneen.
Älkää nyt vaan jattäkö vauvahanketta tuon huonejutun vuoksi väliin jos kerta toivotte neljättä lasta.
tuntuu vauvakuume taas alkavan vaivata. Neljäs ois siis meillekin, ja pieni on talo. Omia huoneita ei nytkään kaikille, että sinänsä ei ainakaan siitä jää kiinni..
varmaan kuollut sukupuuttoon! Meillä lapset jakavat huoneet 2+2.
lapsia huoneiden lukumäärän mukaan! miten voi olla tottakaan....
Keskityhän nyt niiden 3en aikasemman kasvattamiseen.
Lukeeko jossain että jokaisella lapsella pitää olla oma huone?! Häh?! Voiko enää tyhmempää kysymystä olla! Näin ollen sanon, että älkää helvetissä tehkö sitä neljättä enää! Joukossa tyhmyys tiivistyy!
Kysymys oli tyhmä, tiedän.
Mua vain risoo se, että nyt kun lapsia 3 niin kaikki tuttavat kyselevät kuinka ihmeessä meinaamme huoneet (3mh) jakaa! (Nyt kaksi isompaa nukkuvat yhdessä, pienin meidän vanhempien kanssa) Tämä tuntuu olevan siis tuttaville suuri ongelma, ei meille :) Kuinkan ison migreenin saisivat, jos meille tulisi se haaveiltu neljäs...
Olen ajatellut tuota 2+2 jakoa.
ap