Millä perusteella potilas siirretään kuntoutussairaalaan
Eikö se ole viimesijainen paikka kun ei vuodeosasto ole hänelle oikea paikka
Kommentit (5)
Kun ei ole hyötyä eikä tarvetta hoitaa enää erikoisosastolla, mutta ei ole vielä kotikuntoinenkaan. Esim. vanhukset siirretään usein Jorvista Espoon sairaalan puolelle kuntoutumaan.
Ihan sama missä on, jos on vaan osaavaa henkilökuntaa. Esim somput ei ymmärrä aseptiikkaa ja helppo uskoa että äo on n.60. he siis ovat taudin levittäjä hyvin pitkälti.
Kuntoutussairaalan laitetaan ne, joilla ei ole akuuttia hengenvaarallista sairautta mutta kunto on sellainen että kotihoito ei tule kysymykseen syystä tai toisesta.
Yliopistosairaaloissa ei juuri pidetä potilasta operattion jälkeen, kuin sen ajan jolloin voi siirtää kuntoutussairaalaan. Akuuttihoidon paikat ovat akuuttihoitoja varten, eikä kuntoutuspotilaita pidetä.
Kuntouttaa hänet kuntoon kenties siellä