Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Työhaastattelukutsu

Vierailija
25.04.2020 |

Mitenkähän nopeasti työhaastattelukutsua kannattaa odotella nykyisellään? Hain unelmatyötä ja hakuaika päättyi viime viikolla. Työ itsessään alkaisi jo kesällä.
Ja kuinkakohan monta ihmistä yleensä haastatellaan ? Olisiko mahdollista saada työ ilman haastattelua...

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
25.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ole koskaan kuullut että työn voisi saada ilman haastattelua, ellei sitten kyseessä ole tuttu tai aiemmin työssä ollut ihminen. Suhteillahan ne työpaikat tosin usein ( myös valitettavasti) menee.

Minä olen yleensä saanut kutsun haastatteluun parin päivän viiveellä hakuajan päättymisestä. Joskus ollaan kutsuttu haastatteluun jo ennenkin sen päättymistä, erityisesti silloin kun ollaan katsottu erityisen sopivaksi tehtävään.

Toivoa ei silti kannata vielä menettää. Hakijoita on tällä hetkellä paljon ja hakemusten käsittelyssä voi mennä aikaa.

Vierailija
2/3 |
25.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koronan takia on jonkin verran siirretty työhaastatteluja toteutettavaksi etäyhteydellä. Esim. jotkut rekryfirmat ovat siirtyneet kokonaan tähän. Ei kerro hyvää työnantajasta, jos vaatii näin korona-aikana tulemaan paikan päälle haastattelua varten, mahdollisesti joutuen vieläpä bussilla kulkemaan. Toki työ voi olla sellaista joka on pakko tehdä paikan päällä, mutta työhaastattelu ei ole. Kokonaan ilman haastattelua ei kuitenkaan oikein voi rekrytoida.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
25.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ohis, mutta pelkään pahoin, että koronan jälkeen työpaikat rupeavat entistä enemmän rekryämään videohaastatteluin. Sitten onkin turha enää mitään työtä yrittää saada. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi yksi viisi