HVK:n Jyrki Hakola tilaillut vähän suojaimia
https://www.iltalehti.fi/koronavirus/a/f3e8c078-15a7-42c3-85b8-9085fbc6…
Todellinen osaaja!
Kommentit (7)
Kohta alkaa HVK:lle tulla näitä tarjouksia maililla satoja päivässä.
5 miljoonaa rahaa lähetetään tuosta vain.
Eli oli kuin olikin ensimmäinen erä yksi ja sama jota sekä Tiina että Onni koettivat kaupata HVK:lle.
Nyt pitää huomata että ei ole valmistajien markkinat. Kiinalaiset eivät ole tehneet mitään väärää.
Nyt on myyjien markkinat eli näiden epämääräisten välikäsien joilla on taustalla talousrikollisuutta tai maksuhäiriöitä menneisyydessään.
Näistä osaajista Suomen on pidettävä kiinni. Muuten Google, Facebook, Kone ym vievät kaikki pätevät johtajat.
Taitaa olla tämä Huoltovarmuuskeskus kuin Hollitupa, ihan sanan täydessä merkityksessä, porukkaa on tupa täynnä ja hommat täysin sekaisin.
Jyrki Hakola ja Asko Harju mokasivat raskaasti. Väärä mies eli Lounema joutui eroamaan.
Iltalehti julkaisi kuvan Jyrki Hakolan tekemästä suojaintilauksesta. Se on kelvoton - tuolla ei olisi kauppaopiston tenttiä läpäissyt. Miten voi kansainvälistä kokemusta omaava johtaja sortua tuollaiseen? Ei ole määritelty toimitusaikaa, ei toimitusehtoa, ei maksuehtoa. Huh - toimitusehtoihin käytetään aina kansainvälisiä Incoterms ehtoja. Ulkomaan kaupan maksuihin on omat standardinsa jotka pankit tuntevat pilkulleen - ja ostajan on tunnettava myös. Jos tilaus olisi tehty niin kuin se pitäisi tehdä - hyvin helppoa - niin ne miljoonat olisivat säästyneet. Ihmettelen suuresti mikä on tämän johtajan osaamisen taso.
Ota banaani, apina