Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Biisi hukassa

Vierailija
03.04.2020 |

Hei!
Minua on häirinnyt jo pari päivää, kun mielessäni on biisi, jota en nyt löydä mistään. Kyseessä pitäisi olla lastenlaulu, jossa on samaa melodiaa, kun kyseisessä kappaleessa:


En muista tarkkoja sanoja ja siksi en löydä etsimääni kappaletta. Muistelisin, että biisissä sanotaan jotain, kuten "etsii, etsii, etsii, on pakko löytää talo, ja löytää (Tero Salo), pian myös (Harri kiinni jää)". En tiedä ovatko nämä nyt jotain aivan harhaisia muistoja mutta mielessä on selkeästi pieniä pätkiä. Tietäisikö/muistaisiko joku mistä kappaleesta on kyse?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
03.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuosta videon kappaleesta on tehty suomenkielinen versio Nahkaruoskat soi, mutta se ei lastenlaulu ole, joten tuskin sitä tarkoitit. Olisko joku tehnyt toisilla sanoilla. Kyllä täällä yleensä joku tietää eli odotellaan.

Vierailija
2/2 |
03.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ettei oo jostain huumoriohjelmasta jäänyt mieleesi? Esim. Siskonpeti, Noin viikon uutiset tms.?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan viisi kaksi