Ihmiset luulevat yhä saavansa apua valtiolta
Valtio EI tule auttamaan millään tavalla taloudellisesti tms. ketään. Ottakaa nyt se pääpensaasta pois, unohtakaa muut ihmiset ja alkakaa keskittyä siihen että itsellä ja perheellä on kaikkea. Turha itkeä parin viikon päästä, kun apua ei ole ja ette reagoineet kun piti.
Kommentit (3)
Huvittaa kun Niinistökin sanoi ip-lehden haastattelussa että osingoista pitäisi luopua korona-aikoina. Lopuksi kuitenkin tyrmäsi ajatuksen, et valtio joidenkin muiden maiden tavoin vastaisi kaikista kustannuksista. Eli yksityisen ihmisen ja säästäjän pitäisi luopua omastaan yhteisen hyvän vuoksi, mutta valtion ei missään nimessä.
Kun maassa hyvin pian on miljoona työtöntä, suuri osa firmoista konkurssissa, varmuusvarastot syöty loppuun ja valtion rahakirstu ammottaa tyhjyyttään, mitäs sitten tehdään?
Koko eurooppa samanlaisessa tilassa, joten apua muualta on turha odotella.
Mitenkä luulette käyvän noinnniinku pitkällä tähtäimellä?
Todennäköisesti tehdään kuten ruotsi ja Thl näyttää suunnittelevan.
Annetaan koronalle vapaat kädet ja annetaan niiden kuolla ketkä ovat kuollakseen, eikä tarvitse noukkia niitä nälkään kuolleita kaduilta talouselämän totaalisen kyykkäyksen seurauksena.
Uhriluku tulee olemaan suuri, mutta pienempi kuin täydellisen taloudellisen katastrofin jälkeen kun valtiot alkavat kaatua kuin dominonappulat.
Paremmin Suomen valtiolta saa aina apua kuin omaltasi, rys*sän trolli. Hukuttaudu lähimpään wc-pönttöön.