Kouluruokailu ja korona!
Ottakaa kaikki etäopetuksessa olevat lapset pois kouluruokailusta! Siellä se korona leviää, ruokailuvälineet kuulemma otetaan samasta purkista vaikka keittäjä annosteleekin ruuan. Pitää muistaa että virus leviää myös pisaratartuntana. Yli 10 hengen kokoontumisia piti välttää mutta nyt kymmenet ja jopa sadat lapset kootaan kerran päivässä tartuttamaan toisiaan!
Nyt pitää vanhempien ottaa vastuu kun koulu ja hallitus eivät sitä ota. Yhteisruokailulla vaarannetaan myös ne lähiopetuksessa olevat kriittisillä aloilla toimivien vanhempien lapset ja samalla yhteiskunnan toimivuus. Nyt järki käteen!
Toivottavasti tähän tulee muutos valmiuslain nojalla. Taloudellisista syistä kouluruokaa tarvitseville voidaan jakaa ruokapaketteja. Heidän takiaan ei voi vaarantaa koko yhteiskuntaa.
Kommentit (8)
No tämä on kyllä naurettavaa. kauheat järjestelyt koulujen sulkemisesta ja sitten kuitenkin ne on siellä koulussa. Ihan naurettavaa.
Ei sitä kouluruokailua käytä kuin ne kenen on pakko lapsensa kouluun laittaa...
Kuntakohtaista. Aika harvassa paikassa järjestetään kouluruokailu muille kuin lähioppilaille.
Ja jos pakko on järjestää, miksei jaeta eväspusseja ulkona etäoppilaille?
Vierailija kirjoitti:
Ei sitä kouluruokailua käytä kuin ne kenen on pakko lapsensa kouluun laittaa...
Kyllä täällä monet lapset menevät sinne muuten vaan ja tapaamaan kavereita. Pitäisi ohjeistaa että se on vain todella tarvitseville. Mieluiten niin että taloudellisista syistä tarvitseville jaetaan ruokapaketteja. Valitettavasti moni vanhempi lähettää lapsensa sinne niin ei tarvitse itse laittaa ruokaa eli laiskuuttaan ja vastuuttomuuttaan.
Vierailija kirjoitti:
Kuntakohtaista. Aika harvassa paikassa järjestetään kouluruokailu muille kuin lähioppilaille.
Ja jos pakko on järjestää, miksei jaeta eväspusseja ulkona etäoppilaille?
Helsingissä järjestetään kaikille eli sadat lapset altistuvat tartunnalle päivittäin.
Laittakaa viestiä rehtoreille että etäopetuksessa olevien kouluruokailut saadaan loppumaan. Ne ovat lapsille ja nuorille tekosyy päästä hengailemaan keskenään ja vanhemmille syy päästä helpommalla. Mitään todellista tarvetta niille ei ole. Taloudellisista syistä tarvitseville voidaan jakaa ruokapaketteja niinkuin joissain kunnissa jo tehdäänkin.
Nämä kokoontumiset ovat nyt todellinen tartuntariski!!!
Huomioikaa tämä! Kouluruokailut seis tässä tilanteessa!
Kuinka moni kouluruokailua edes käyttää? Itsellä ei tulisi mieleenkään lähettää lastani siihen tautipesään. Nyt pitäisi hallitukselta saada tiukka linjaus tähän!