Alppilaskettelijat, hävettääkö teitä yhtään?
Kommentit (8)
riippuu vähän keitä tarkoitat. esim. tirolissa oli paljon porukkaa silloin kun siellä oli vähemmän tapauksia kuin helsingissä, ja sitten siitä tuli epidemia-alue hyvin nopeasti.
epidemia-alueelle matkustaminen on asia erikseen ja tuomittavaa, mutta sen ennustaminen, tuleeko jostain epidemia-alue, on vaikeaa. joten en tuomitse ihmisiä jotka meni esim johonkin suurkaupunkiin jossa oli kaksi tapausta sinne mentäessä. mutta tuomitsen ne jotka ensin lukee uutisia ja päättää mennä jonnekin jossa on jo epidemia.
Matkustelu nyt tuppaa olemaan itsekästä.
Vierailija kirjoitti:
Matkustelu nyt tuppaa olemaan itsekästä.
Varsinkin matkustaminen toisten ylläpidettäväksi.
Minä osoitan syyttävällä sormella ensisijaisesti Kiinaa. Ainoastaan tietoisesti epidemia alueelle matkustanut saisi tuntea piston sydämessään.
Kiinaan se syyttävä sormi kannattaisi osoittaa. Oletko ap koskaan suonut ajatusta sille, että JOKAINEN virus lähtee yleensä sieltä suunnalta. Lintuinfluenssa, sars, mers jne. Saisi kiinalaisille lyödä sellaiset rätingit pöytään, että loppuisi se elävien eläimien ja tuoreen lihan pitäminen samalla myyntipöydällä. Lintuinfluenssa tuli lintujen mukana. Nyt jäitä hattuun, ja lopettakaa se syyllistäminen. Tuliko se Suomen ensimmäinen tartunta Lapissa suomalaisten mukana? Ei, tuli kiinalaisten matkailijoiden mukana. Onneksi ei levinnyt. Ap, jos olisit ollut itse siellä Alpeilla, eikä epidemiasta ollut vielä tietoa, olisit itse voinut tuoda taudin Suomeen. Siellä laitettiin kaikki majatalot ja hiihtokeskukset kuukautta aikaisemmin kiinni, kuin normaalisti, eikä pelata millään pienillä rahoilla. Suomessa varmaan tapahtuu ihan sama. Kaikki keskukset kiinni, hotellit jne.
Samaa mietin.