Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

TOUKOMURUT-05 kesäkuun vikaviikko

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
26.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä täällä taas aloittelen pinoa kuten viimeviikollakin.Kuinkas on jussista selvitty?Taitaa olla monien isit jo kesälomalla kun ei ketään kuulu linjoilla!Meidän isukki on ensviikon lomalla ja lähdetään ilman lapsia käymään Tallinnassa,yksi yö hotellissa.



Oltiin juhannuksena ystävien mökillä lasten kans.Enpä oo ikinä tappanu hyttysiä niin paljon kuin siellä.Anni nukkui siellä ihan ok mut nyt 2yötä kotona on mennyt tosi huonosti.Tänä aamuna otin jo klo4 viereen eikä oikein suostunu enään siinä nukkumaan.Ja mua ois väsyttäny kun ei oikein vieraassa paikassa saa nukuttua.



Nyt täytyy lähteä laittaa ruoka uuniin.Palataan!!



t.henriikka&anni

Vierailija
2/6 |
26.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heippa kaikille!



Toivottavasti ootte palaillu netin ääreen, oli nimittäin aika tylsä juhannus, ku linjoilla oli aika hiljasta. Oltiin ite ihan vaan kotosalla, mieskin oli töissä. Mutta ihan kivaa oli silti, melko arkista mutta semmostahan tää lasten kanssa on; päivät on kovin samannäköisiä mut ainakin minä tykkään tavallisesta arjesta.



Meille kuuluu semmoista uutta et meijän vesseli harjoitteli itsekseen seisomaan nousemista parina päivänä oikein urakalla ja työnteli pihalla semmosta isoa kärryä niinkin ahkerasti, että eilen vesseli otti ensimmäiset 7 askelta ihan yllättäen. Sain vielä tuon historiallisen hetken videolle, kun kuvasin muksun huojuvaa seisomista. Tosi näppärästi se seisaalleen nousee ja siinä innoissaan käsiä taputtaa, eli ei ole mitään ihan haparoivaa tuo seisominen (vaikka huojuukin mut ei tarvii pelätä et kaatuu vaan laskeutuu tyylikkäästi). Oli aika häkellyttävä hetki, kun vesseli ihan yhtäkkiä vaan lähti taapertamaan eikä sittenkään kaatunut kumoon, töpsötteli, pysähtyi ja töpsötteli taas pari askelta. Oli varmaan itekii aika yllättyny et hei, minähän osaan kävellä!!! Tänäänkin otti 6 askeleen sarjan, muuten on vaan harjoitellu seisomaan nousua. Eli vihdoin tuntuu siltä, et meijänkin vauvasta on tullut taapero!!!



Että tämmöistä tänne iloiseen Itä-Suomeen!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
27.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Me tultiin viikon reissusta, kivaa oli, Jussi sinänsä oli aika rauhallinen. Päästiin uimaan jokeen ja mereen. Meien tyttö on oike vesipeto. Siis siel se vois riehua who knows kui pitkään ja hirveeeee huuto ku ottaa sen pois vedest.



Mä en nyt oike tiiä mut pikkasen epäilen, et tytöllä on vesirokko. Nimittäin tässä parin päivän sisällä on tullut muutamia näppyjä, alussa luulin, et on hyttysenpuremii, mut sit niitä ilmestyi lisää vaiks ei meil tääl hyttysii ole. kuumetta ei ole, vaiks muuten tuntuu vähän levottomalta. Luin että näpyt tulisivat ekaks päähän ja naamaan ja sit leviäisivät muualle ja mel just naamassa on niitä eniten. !!??? Onko kokemuksii?!



Muuten, meillä ei vielkä kävellä, höh.

Ollaan siirrytty suurimmaks osaks tavalliseen ruokaan ku ei reissul kelpanut mikään vauvanruoka. Se on kyl sellaista kokeilua ku ei kaikki maistu. Ainakin grillattu liha maistui hyvin:D



Mä haluisin totutella tytskän pois pullosta, mut ei hän juo maitoa nokkiksesta, ei sit millään, tyrkkää vaan pois. Lasista kyl juo, mut eihän siinä paljon mee alas. Oppi muuten reissussa juomaan pillistäkin, tosi kätsä:)



jep, palataan taas. Leppoisaa viikkoa!

crobin ja y

Vierailija
4/6 |
28.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onpas ollut hiljaista meidän palstalla. Kesälomilla taitavat kaikki olla(?). Mekin lähdetään ensi viikolla lomailemaan, kun miehellä alkaa loma.



Siiri otti sitten juhannuksena ensiaskeleensa. Vihdoin! Nousee nyt pystyyn ilman tukea ja taputtaa käsillään. Ennätys askelissa taitaa olla 5. Aika varovainen tyttö kyllä on; saa urakalla houkutella, että yrittäisi. juhannuksena oltiin mökillä ja ihan kivasti meni. Siiri kävi järvessä mun kanssa uimassa. Ja meidänkin tyttö on oikea vesipeto; itku tulee usein, kun joutuu vedestä pois.



Tänään oltiin muskarissa ja puistossa Siiri söi tonnikalapastaa. On tuo puistoruokailu ihana keksintö, ei tarvitse aina pähkäillä, mitä lounaaksi laittaisi. Ja ruokakin maistuu paremmin, kun näkee, että muutkin lapset syövät.



Tänään olisi tarkoitus tämän äidin lähteä alennusmyynteihin. Siiri saa jäädä iskän kanssa kotiin, koska tytöstä ei oikein ole shoppailijaksi.



Mukavaa viikkoa toivotellen,

Elina ja Siiri (6.5.)





Vierailija
5/6 |
28.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juu pikasesti tulen tänne kirjottelemaan. Kohta täytyy mennä nukkumaan ku on jo silmät ihan ristissä. Juhannus meni tosi kivasti kaverin poikaystävän vanhempien luona hirvensalossa meren rannalla. Porukkaa oli aika paljon, mutta Linda viihtyi tosi kivasti. Olihan hänellä kaveri siinä sitten kanssa. 4kk nuorempi, mutta leikki sujui kivasti.



Tänään tuli käytyä alennusmyynneillä ja kyllä sattuu kukkaroon noi reissut..No ehkei sitten vähään aikaan taas tarvi ostella mitään ylimäärästä..Ja kaikenlisäksi kamala päivä huomenna 9h! No täytyy vaan jaksaa..Nyt muuten ei edes ajatus kunnolla kulje, joten taitaa olla aika mennä maaten. Hauskaa loppuviikkoa kaikille!



T: Wera ja L

Vierailija
6/6 |
29.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Must alkaa tuntuun, et meien makarooni-tyttö ei ala viel pitkään aikaan kävelemään. Ulkona näyttää olevan kyl enemmän motivaatiota, koska ei haluu laittaa polvia maahaan niin harrastaa tota sammakko kävelyä ja siel se eniten myös nousee seisoon, mut siihen se jääkin.



Tosi masentavat kelit nyt, ihan ku syksy ois iskeny, ei huvita mikään:(