Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Sekarotuinesta koirasta kehdataankin pyytää 350€! Ompas ahneus taas huipussaan!

Vierailija
24.06.2006 |

Kyseessä vielä vahinko pennut, joilla nyt sitten rahastetaan..

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
24.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta silti mielestäni sekarotuisestakin saa pyytää parikin sataa jos tekee sen siksi, että karsisi spontaanisti koiranottopäätöksen tekevät pois ostajalistalta. Koiran hankinta on nimittäin aivan yhtä vastuullinen kuin päätös hankkia lapsia, joten ehkä edes hinta saa jonkun miettimään ja perehtymään rotuun ja koiriin yleensä etukäteen.



Maksaisin mielelläni pari sataa sekarotuisesta, jos tietäisin että se tulee hyvästä kodista. Maksoinkin paperittomasta rotukoiran pennusta (ei päässyt rekisteriin piilokiveksisenä) kolme sataa eikä tosiaan ollut mielestäni kallista.

Vierailija
2/5 |
24.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pelkät eläinlääkärin tarkastukset, rokotukset jne kun maksavat ja jokainen vastuuntuntoinen ihminen hankkii ne myös sekarotuiselle pentueelle. Ja se, että koirasta pyytää kohtuullisen hinnan, on järkevää ihan siksikin että tietyntyyppiset(hupileluksi lemmikin hankkivat) ihmiset eivät silloin koiraa hanki, vaan ne jotka oikeasti haluavat myös hoitaa eläimen kunnolla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
24.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapsi on ihminen ja koira on eläin. Piste. Eipäs noita kahta asiaa voi verratakaan. Siitä olen samaa mieltä, että ei koiraakaan kokeiluksi/vitsiksi voi ottaa!

Vierailija
4/5 |
24.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Paikkakunnallani eräs pariskunta tehtailee jatkuvalla syötöllä kahta aika mielenkiintoisen kuuloista sekotusta joista sitten pyydetään 700euroa per pentu. ( rottweiler/amerikan pittbul ja saksanpaimekoira/koirasusi) Pennut menevät kuin kuumille kiville. Itse en todellakaan kannata moista tarkoituksellista rotujen sotkemista ja pentutehtailua jota kaikki ne jotka sekarotuisesta ovat valmiita satoja euroja maksamaan puoltavat. Toki vahinkoja sattuu ja on hyväkin asia ettei pentuja ilmaiseksi anneta, onhan niistä toki kuluja. Ymmärrän kyllä sellaisen noin sadan euron hintapyynnön eläinlääkärin tarkastamasta, madotetusta ja ehkä rokotetustakin pennusta..

Vierailija
5/5 |
24.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se on laitonta. Soittakaa ihmeessä eläinsuojeluun jos tiedätte ihmisiä jotka pakottavat koiransa synnyttämään useamman pentueen vuodessa.