Hybridiautojen kilometreistä 53 prosenttia ajetaan sähköllä, silti ilmastovihamielinen hallituksemme ei tue autokannan uudistumista.
https://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/834352-autoala-koti-on-hybrid…
Mikä hallitusta oikein vaivaa? Puhutaan ilmastonmuutoksen torjunnasta, mutta teot puuttuvat. Autovero pois ja hybridit kansalle, niin saadaan asiaa eteenpäin.
Kommentit (7)
Vierailija kirjoitti:
Autoilijoilla on ongelmia.
Ilmastonmuutos on kaikkien ongelma. Autokanta täytyy saada uudistumaan.
Tässä teille viherpiipertäjille Kunnon Auto https://autobild.fi/artikkeli/chevrolet-suburban-iso-ja-mukava-katumaas…
Ei hallitusta ilmaston kiinnosta. Kunhan haluaa vain kavaltaa kansan rahat.
Autoilu on koko yhteyskunnan lypsylehmä, ja siitä kerättävillä varoilla rahoitetaan iso osa yhteiskunnan toimista. Jos hallitus haluaisi alentaa autoveroa tai muita autoilusta kerättäviä veroja, niin mistä ne korvaavat verotulot repäistään? Ei taida sairaanhoitajat alentaa palkkatoiveitaan, jotta saisimme pienennettyä liikenteen päästöjä?
Eli ei ole mikään helppo juttu rahoittaa toiminnot, ja samalla alentaa päästöjä. Jos teillä on jotain fiksuja ehdotuksia, niin kertokaa ihmeessä! Ehkä joku kopio ne täältä verohallintoonkin?
Helpointa olisi tietenkin vain todeta, että poliitikot lupasivat liian suuria, kun puhuivat liikenteen päästöjen voimakkaasta leikkaamisesta muutamassa vuodessa.
Tämä on ihan huuhaa hallitus joka osaa vain lupailla, mutta teot jäävät tekemättä