valtava imemistarve mutta vauva ei huoli tuttia
Olisko jollain kokemusta eri tuteista tai vinkkejä mitä tehdä kun vauva (2kk) ei huoli tuttia mutta haluaa jatkuvasti imeä? Suureen imemistarpeeseensa käyttää äidin tissiä, mutta äitiparan rinnat ei kestä jatkuvaa imemistä... Välillä tunkee suuhunsa nyrkkiään mutta sekään ei rauhoita. Vielä jokin aika sitten huoli tutin mutta nyt hermostuu täysin kun sitä yritän tarjota. Tutti jota ollaan käytetty on se MiniMam tai joku sen tapainen (perusmerkki jota saa ruokakaupoista).
Kommentit (11)
oli ranttu sen suhteen, minkä tutin huoli. ainoastaan luonnonkumiset tutit (mam) kelpasivat. Kaikki muut tuli kaarella pois. Kakkoselle oli varattu vähän vaikka minkä näköistä tuttia tarjolle, mutta hälle kelpasi mikä vaan. Auttaisiko tutin vaihto?
päivällä tunnin puolentoista välein, illalla vielä tiheämmin ja yöllä 3-4 tunnin välein. Usein vauva haluaa jäädä syömisen jälkeen rinnalle " lutkuttamaan" ... Täytynee kokeilla toisia tuttimerkkejä, en vaan kaupoissa ole nähnyt mitään kovin erilaisia kuin nyt käytössä oleva minimam.
Kiitos vinkeistä!
Meillä on tyttö 1kk melkoisen riippuvainen tutista kovan imemisen tarpeen vuoksi. Tällä hetkellä kelpaavat vain luonnon kumiset tutit ja onhan se tosiaan mukavampi suussa kuin silikoni tutti. Luonnon kuminen tutti on pehmeämpi ja näin muistuttaa varmaan enemmän tissiä. Kaikki muut tutit tyttö ampuu suustaan heti pois. Mukavia hellepäiviä kaikille!!! =)
Kuten meillä,kaikki merkit kokeiltu ja neiti kohta 5kk ei huoli tuttia ei sitten millään.On kuin suussa olis jousi joka heittää tutin ulos suusta,aivan vauvana yökkäs ku tuttia yritti tarjota.
Tissiä pelkästään syödään ja ei mitään hirveää ongelmaa tästä tutittomuudesta edes ole.Peukun imemisen takia haluaisin tutille opettaa vaan minkäs teet...
No nyt ku on lelut alkanu kiinnostamaan,annan tutin omaan käteen ja se sinne suuhun välillä jopa menee.Kummasti kaikki jonka ite suuhun laittaa maistuu paljon paremmalta;)Elättelen toiveita että neiti oppii nyt ite sen laittaan suuhun,ettei vain tuo peukun imeminen jää tavaks.Siitä kun on vaikeampi päästä eroon ku tuosta lumppasesta.
tissistä tutin, jos niin antaa tapahtua..
Esikoiselta kävi näin.. Tokalta ei olisi aikaa, saatikka hermoja antaa vauvan vain " lupsuttaa" ..
Esikoinen asui tissillä - nimenomaan asui. Lapsi oli muutenkin kaikin puolin " suuritarpeinen" ja " vaativa" kuten jo synnytyssairaalassa nimesivät. Mutta niin hitsin helppo sitten kyllä jos sai asua siinä tissillä ja niinhän se saikin, kun oli ensimmäinen lapsi (=ei muita pyörimässä jaloissa) ja kotosalla oltiin enimmäkseen. Samaa suosittelisinkin ihan teille kanssa, jos tilanne sallii kaikinpuolin sen. Apteekista Lansinoh-voidetta mukaan ja jokaisessa raossa sitä tisseihin laittamaan ja antamaan ilmakylpyjen lisäksi, niin kestävät tissit paremmin.. ja ihme kyllä, ne tissit voivat tosi rankkaankin imuun tottua! Lapsi imee nyt susta sitä perusturvaa etc. maidon lisäksi joten suosittelen - saatat myöhemmin olla enemmän kuin tyytyväinen ratkaisuusi : ).
Mutta jos muutakin tehtävää kuin tissinä olo.. niin nyt vaan jotain kehittämään! Mielestäni Turun Yliopistossa tai jossain on testissä xylitol-tutteja, jotka ovat tosi, tosi, tosi anatomisesti suunniteltuja.. ehkä voisit selvittää saisko niitä jostain? - Tiedä vaikka kelpaisi.
" Kauhulla" odottelen.. reilu kolmivuotias tissilapsi vielä täällä ja vaikuttais, että toinen samanlainen (tai pahempi tulossa). Tuo veitikka masussa meinaan ultrissa on ollut aivan hulluna peukkunsa perään! Koko ajan on tunkemassa sitä suuhunsa, pitämässä sitä suussa tai suutaan loksutellen hurjasti riehuen tavoittelee sitä (kääk).
Tuo imemistarve (ja ne muut) saattaa kulkea suvuittain. Itselläni oli tosi kova lapsena (imin peukkuni rikki kuusivuotiaaksi asti, jolloin iskettiin suutäyteen rautaa ja tehtiin ensimmäiset hammasleikkaukset " kehiin" , velipoika imi kaksi-kolme vuotiaaksi pari sormeansa puhki ja hänkin myös hampaansa samalla.. Kannattaa vaikka ihan kysäistä minkälainen ihte on ollut pikkuisena ja sitten miettiä, että jos vain tilanne sallii - kannattaako oleilla tuttina ; ). (Olethan kuullut muuten tiheänimun kausista?)
- Tiina -
Kaksi ensimmäistä oppi syömään tuttia noin 5kk vanhana. Monia erilaisia tutteja kokeilin ja yksi ainoa joka jäi molempien suuhun oli NUK merkkinen ja nimenomaan se luonnonkuminen tutti. No sitten tämä kolmas alkoi toden teolla imemään peukaloa (nyrkkiä aikaisemmin) ja ajattelin että siitä on tultava loppu! Aina kun neiti oli nukahtamassa vaihdoin peukalon tuttiin. Taas oli hankittuna jos jonkinlaista tuttia jotka lensi kaarella suusta ja kuinkas ollakaan taas suuhun jäi se sama NUKin tutti kuin isoveljilläänkin! Meillä syöty tuttia nyt kolme päivää posket lommolla!!! Suosittelen kokeilemaan, apteekista saa ainakin näitä tutteja. Joskus olen löytänyt isommista kaupoistakin, mutta ne on ollu yleensä silikoonia. Toivotaan että tästä apua.
Yritin meidän pojalle kolme kuukautta tyrkyttää tuttia ja aina kun sain tutin suuhun pojalla tuli muka " oksennus" . Poika oli muutenkin aika vaativa, joten sain eräältä terveydenhoitajalta vinkiksi kokeilla isoa tuttia. Eli hankin meidän silloin kolmenkuukauden ikäiselle pojalle viidenkuukauden iästä alkaen olevan tutin ja kerrasta oppi syömään. Meitä on helpottanut ihan hirveästi kun on alkanut syömään tuttia ei enää tunteja kestävää imetys ja nukutus maratoonia vaan pojan saa vaan viedä sänkyyn ja tutti suuhun ja sinne nukahtaa ihan itsekseen. Toinen juttu on sitten miten sen saa vieroitettua pois tutista, mutta se on sitten sen ajan murhe :)
Toki lapset ovat erilaisia, joten voi olla että teillä ei toimi edes tämä konsti mutta kaikkea kannattaa yrittää. Merkillä ei meillä ollut mitään merkitystä kuten ei silläkään oliko luonnonkumia vai silikonia, mutta tässä aiassa koko ratkaisi :)
mammeli + poitsu 7kk
..Ainun renkaallinen ensitutti. Ehkä kannattaa kokeilla. Nuo symmetriset tutit eivät pysy suussa, ainoastaan tämä anatomisesti muotoiltu..
kerron meidän pikkumiehen tuttikokemuksesta..
Eli ei syöty tuttia, ei noin kahteen kuukauteen. Kokeiltiin kyl kaiken näköistä ja kokoista, mut sitten annettiin lahjaks saama tappara-tutti ja se kelpas :) (tappara-fani siis pienestä pitäen).
Eli johtopäätöksenä.. Luonnonkuminen oli parempi juuri kun on pehmeämpi. Ja tämä tutti oli anatominen. Muitakin samanmoisia kokeiltiin, mut tämä tappara-tutti oli mielestäni vielä pehmeämpi ja tietty ikääkin jo oli, ja joka päivä oli kokeiltu että ehkä se sit tottukin jo siihen..
Nyt vanhemmiten oon jo antanut symmetrisiäkin, mut aina vaan luonnonkumisia, ja nämä symmetriset tulee uos heti kun poika on nukahtanut, et jotenkin ne ei pysy suussa niin helposti (luulisin..). Syö kyllä niitä ja nyt ne onkin ihan hyviä opetella eroon tutista nukkuessa, kun ne sieltä singahtaa helpommin pois.. hih..
Toivotaan, että saat helpotusta ja tutti taas kelpaisi!
Hyvää juhannusta!
Emmuli ja poitsu, viikon päästä 9 kk
kaksi jälkimmäistä ei päivääkään. Kuinka usein imetät? Meillä vauva 5,5 kk tällä hetkellä imee kaikkea mahdollista lelua minkä suuhunsa saa. Vauvan ollessa nuorempi, hän tyydytti imemisen tarpeensa yleensä rinnalle. Päivällä söi tunnin puolentoista välein ja ilta kuudesta aina puolen tunnin välein ennenkuin meni yöunille. Ja rinnat kesti hyvin tämänkin " rääkin" . Mielestäni tuttia ihmiset tyrkyttää vähän liian helposti vauvoille. Mutta tietty se on ainut vaihtoehto jos vauva haluaa koko ajan imeä.