Kannattaako noihin toiminnallisiin vauvaryhmiin mennä tässä tilanteessa?
Haluaisin kovasti osallistua kuopuksen kanssa noihin toiminnallisiin vauvaryhmiin, joissa on muita äitejä, mutta mua mietityttää, että mitenhän noissa ryhmissä suhtaudutaan pulloruokintaan? Oon saanut jonkin verran vihaa niskaani pulloruokinnan takia ja se tuntui todella pahalta, varsinkin kun se ei ole oma valinta. Mietin vaan, että suhtaudutaanko siellä yleensä hyvin vai huonosti kyseiseen asiaan?
Millaisia kokemuksia teillä on vauvaryhmistä?
Kommentit (2)
No kyllä siellä on muitakin, jotka syöttävät pullolla. Ei tarvitse tuon asian vuoksi olla menemättä. Ja jos joku nyt on niin törppö, että alkaisi siitä kuittailemaan, niin hänen häpeänsä. Ei anna hyvää kuvaa ihmisestä, joka kehtaa arvostella maidon antotapaa lapselle. Ainahan on näitä, jotka näkevät imetyksen erityisenä meriittinä ja sitten taas niitä, jotka kauhistelevat, jos imettää heidän mielestään "liian isoa" lasta. Kaikenlaisia pöllöpäitä on, mutta hakeudu mielummin normaalien ihmisten seuraan, joilla ei ole outoja fiksaatioita.
Oletko kokeillut kasvattaa selkärangan? Aina löytyy ihmisiä jotka eivät hyväksy elämäntapojasi, annat vaan mennä toisesta korvasta sisään ja toisesta ulos. Mene ihmeessä rohkeasti mukaan, ei neljän seinän sisälle tarvitse jättäytyä.