Vihaan ilmaisua 'taistella sairautta vastaan'
Mitä taistelua se muka on että menee lääkäriin, ottaa hoidon vastaan, ja joko paranee tai kuolee? Mitä sillä taistelulla ylipäänsä tarkoitetaan? Minäkin olen saanut syöpähoitoa ja parantunut, ja ärsytti aina kun ihmiset kyynelsilmässä hokee sitä kuinka urhoollisesti taistelin. En, mä vaan makasin sängyssä ja oksensin, ja sitten paranin.
Kommentit (4)
Hmmm... mulla on yksi perhetuttu, joka sairastui haimasyöpään. Hän sai hoitoa, nutta hoidon lisäksi perehtyi tosi tarkasti ravitsemukseen, mikä todennäköisesti auttoi häntä selättämään syövän, nimittäin tuo syöpätyyppi on yleensä kuolemantuomio. Että mitä hänestä sutten voisi sanoa?
Mielenhallinnalla voi ohjata esim. kivun tunnetta jossain määrin ja oma ajattelu vaikuttaa mielenterveyteen, joka taas hettelehtiessään voi aiheuttaa fyysisiä oireita, vaikka vatsaoireita.
Tuo on hirveän syyllistävä tapa puhua. Entä ne, jotka eivät parantuneet? Eivätkö he taistelleet yhtä urheasti, kun tauti olikin kuolemaksi?
No aina voi lopettaa taistelun ja tehdä itsarin.