Kysymys koristetyynyjen pesusta.
Hei,
Yritin löytää vastauksia verkosta hakemalla, mutta aika heikosti löytyi pesuohjeita.
Missä lämpötilassa Finlaysonin koristetyynyjä kannattaisi pestä?
Finlaysonin sivulta ei löytynyt kun joku Marttojen yleisohje tekstiilien hoidosta, tyynyjen mukana ei minusta tullut mitään läpinäkyvässä muovipussissa kun ostin ne Anttilasta joskus aikanaan.
Löysin AV:sta yhden ketjun*, koskien yleistä tyynyjen pesua koskevaa minulle tuttua asiaa.
*) https://www.vauva.fi/keskustelu/3326290/miten-pestaan-koristetyynyt-joi…
Mutta entäpä noiden koristetyynyjen pesulämpötila, pesisittekö 60 vai 40 asteisessa, kun päällys ei ole painettu
vaan kuviot on läpikudottussa sisustuskankaassa. Jotain keinokuitua tai luonnonmateriaali-keinokuitu sekoitetta ne koristetyynyt ovat, Näkyvästi likaisia ja tahroja niissä ei ole eivätkä ole haalistuneet, mutta ajattelin että voisihan pesu niille välillä hyvää tehdä.
Puuvillapäällysteiset ja ontelokuidulla täytetyt nukkuessa käytettävät tyynyt mitä minulla on, voi pestä ohjeen mukaan 60 asteessa linkouksineen ym, ne kestävät varsin hyvin. Tai eivät ne ainakaan ole noin 6v aikana siitä hajonneet. Tosin minulla on tuplamäärä tyynyjä ja niistä vain puolet kerrallaan käytössä ja puolet pesemisen sekä tuulettamisen jälkeen vaatehuoneessa siististi alkuperäisissä ilmavissa säilytyspusseissa.
Arvelisin, että koristetyynyt noi koristetyynyt kestävät kyllä linkouksen, mutta entäpä se 60 asetetta vai 40 asetta pesulämpötilaksi ?
Kommentit (2)
Vierailija kirjoitti:
No en pesisi 60 asteessa, korkeintaan 40. Ja jos olet ostanut ne aikanaan Anttilasta, niin taitavat olla aika vanhoja, ja siksi olisin varovainen sen linkouksenkin kanssa. Mutta hetkinen, etkö ole koskaan aiemmin niitä pessyt? Jos ovat käytössä olleet, niin mahtavat olla aika likaiset..
Kiitokset vastauksestasi.
Kuten jo kirjoitin, niin ei niissä mitään näkyvää likaa näy eikä haistellessa erota mitään hajuakaan.
Olen siistiä sisätyötä tekevä sinkku, joka peseytyy joka aamu suihkussa ja saunookin 4 kertaa viikossa. Minulla on erilliset kotivaatteet joten ulkovaatteiden mukana ei sohvalle likaa kantaudu. En myöskään sohvalla harrasta syömistä. Käytännössä ainoa lika mikä niihin tulee on lähinnä pölyä ja sitten se mitä ihosta ja hiuksista irtoaa. Kun olen mies enkä meikkaa, eikä minun ole tarve käyttää voiteita tai hiuksiin muuta kun shampoota. Hikoilen ja peseydyn saunassa liikuntaharrastuksen yhteydessä 4 kertaa viikossa, ihokin on aika kuiva.
Mutta huonepölyä tietysti niihin varmasti kertyy jonkin verran ja kyllä ihosta aina erttyy vuosien mittaan niihin jotain sen verran, että ne tyynyt voisi pestä, sillä kyselin.
Anttila lopetti vasta 2016, joten eihän siitä ole kun nelisen vuotta. Arvelisin, että ostin nuo tyynyt 2015 syksyllä.
Kiitokset kerran vielä vastauksestasi, kerkesin jo ajatella ettei tähän kukaan taida vastata.
No en pesisi 60 asteessa, korkeintaan 40. Ja jos olet ostanut ne aikanaan Anttilasta, niin taitavat olla aika vanhoja, ja siksi olisin varovainen sen linkouksenkin kanssa. Mutta hetkinen, etkö ole koskaan aiemmin niitä pessyt? Jos ovat käytössä olleet, niin mahtavat olla aika likaiset..