Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kun rintamaitoa tulee aivan liikaa, voiko sen määrää vähentää

Vierailija
06.12.2019 |

Edes niin, ettei olisi liivinsuojat kokoajan litimärkinä

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
06.12.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kannattaa pumpata ja lahjoittaa keskolaan. Se on tosi tärkeää keskosille ja mielestäni siitä saa jonkun korvauksenkin

Vierailija
2/6 |
06.12.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Kannattaa pumpata ja lahjoittaa keskolaan. Se on tosi tärkeää keskosille ja mielestäni siitä saa jonkun korvauksenkin

Niin ja sitten rinnat tuottavat entistä enemmän maitoa, kun niitä käy pumppailemaan. Maidoneritystä voi yrittää vähentää pidentämällä imetysvälejä ja imettämällä samasta rinnasta useamnan kerran. Eli tällöin toinen rinta on pidempään täysi ja keho saa signaalin vähentää maidon eritystä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
06.12.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sitähän tulee sen mukaan mitä tavaraa tilataan. Älä nyt ainakaan ala pumppailla sitä ektraa kuten yllä ehdotettiin tai sitten joudut ottamaan tuosta ihan päivätyön lypsyaikoineen.

Jos vauvalla kasvu hyvää, voisiko ylimääräisen imemistarpeen korvata tutilla? Pidentää syöttövälejä yöllä? Riippuen toki minkä ikäinen vauva. Kiinteiden aloitus saattaa helpottaa myös asiaa.

Vierailija
4/6 |
06.12.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja mulla siis kerran jouduttu antamaan maidon nousun estolääke, nousi siitä huolimatta tosi pahasti joten jouduin syömään vielä pidemmän kuurin jotain toista. Sitä vaan tulee ja tulee vaikka yritettäis estää.

Imetysvälit ollut kyllä aiemmin aika tiuhat, ehkä tämän tulevan vauvan kanssa kiinnitän siihen huomiota enkä törkkää tissiä suuhun joka välissä

Vierailija
5/6 |
06.12.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen vielä siis raskaana ja kyselen ennakkoon 😄

2 kertaa olen imettänyt ja molemmilla kerroilla maidontulo on ollut tosi voimakasta, toisella kerralla luovutin ja se oli pelkkää pumppaamista sitten.

Kolmannella kerralla jouduin tosiaan syömään estolääkkeen ja maitoa tuli silti niin, että tissit oli aivan kivikovina ja ei voinut pumpata pois tai estolääkkeen teho ois heikentynyt, en edes imettänyt ja söin estolääkkeeen ja silti vielä 6kk päästäkin tuli maitotippoja

Vierailija
6/6 |
06.12.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lopeta pumppaaminen, jos siis pumppast. Yl. Maidoneritys kasvaa kun vauvalla on tiheän imun kausi. Eli maitoa tulee tarveperusteisesti. Imetätkö molemmista rinnoista joka kerta? Se voi joko helpottaa tilannetta tai pahentaa sitä. Kannattaa kokeilla kumpi sinulla toimii.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kahdeksan seitsemän