Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

autoreissut vauvan kanssa

04.06.2006 |

Mietin tässä kesälomamatkoja...Kuinka pitkiä automatkoja voi mielestänne tehdä 1,5-2 kk vauvan kanssa? Tuntuu, että asento ei turvakaukalossa ole paras mahdollinen eli pidemmät matkat vähän mietityttää.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
04.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

...voi ihan hyvin lähteä pidemmällekin automatkalle, kunhan tarpeeksi usein pysähtyy jaloittelemaan siis ottaa vauvan istuimesta pois vaikka kahvitauon ajaksi. Vauvan tarvii vaan saada välillä oikaistua selkäänsä.

Neuvolasta sanottiin, että jo 1 kk:n ikäisen vauvan kanssa voi helposti matkustaa 1,5h yhteen menoon ja parikin tuntia vanhemman 2-3kk vauvan kanssa.

Vierailija
2/4 |
04.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse tein 1 kk ikäisen vauvan kanssa vähän yli 3 tuntia yhteenmenoon kestävän reissun ilman mitään selänoikaisuja. Ei vauva niitä kaipaa nukkuessaan. Aikuisia ja isompia lapsia varten noi jalottelut ja kahvitauot.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
04.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Reissattiin aika paljon viime kesänä/syksynä pojan (heinäkuussa syntynyt) ollessa pieni. Ajettiin yleensä 1-2 tuntia ja sitten tauko, koska poika söi todella yleensä näin usein, mutta tuon väliajan nukkui autossa todella hyvin. Mielestäni noin pienen kanssa oli helppo reissata koska imetäähän saattoi vaikka auton takapenkillä levähdyspaikalla.

Vierailija
4/4 |
05.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

yhteen suuntaan tehtiin, kun vauva oli noin 11 viikkoa. Ihan vauvantahtisesti mentiin. kun vauva heräs, pysähdyttiin ja muksu syliin, maitoa ja vaipanvaihto. Ja kun alko nukuttaa, niin eteenpäin. Reissu meni tosi hyvin, välillä alko hermostumaan, niin eikun äiti tai mummi vähä viihdytti poikaa.



Sitä vähä pelkäsin, että viihtyykö reissun jälkeen enää autossa :o) Hyvin viihtyy vieläkin, onneks. Meillä kun on noita välimatkoja jopa kauppaan, että autolla kuljetaan aikasta paljon.