vanhemmat, lapsen/nuoren opiskelupaikka toisella paikkakunnalla
sanotaan nyt vaikka näin, niinkuin mitä omassa tilanteessani on tapahtunut; lapsesi on pian lukioikäinen ja haluaisi päästä muuhun kuin siihen paikallislukioon. tässä tilanteessa kyse olis tampereen yhteiskoulun lukiosta, TYKistä joka on ilmaisutaito painotteinen, mutta ongelmana on se et se sijaitsee 100km päässä siitä missä nykyään asutte.
mitä ajattelisit lapsesi haaveilemisesta? miksi et/päästäisit lapsen käymään niin kaukana sijaitsevaa lukiota? päästäisitkö lapsesi muuttamaan toiselle paikkakunnalle, josset yksin niin kimppakämppään kaverin kanssa?
mitä se vaatisi lapseltasi, että harkitsisit hänen päästämistään niin kaukana sijaitsevaan kouluun opiskelemaan?
itsellä tilanne on nyt siis se, että haluaisin kovasti päästä TYKkiin koska ilmaisutaitopainotteinen kuitenkin on, ja taide on yks mulle henkilökohtasesti tärkeimmistä asioista ollut jo pitkään. asun n. 100 km päässä tampereen keskustasta, aika korvessa jos näin totta puhutaan eli ennen viittä pitäis herätä että ehtisin pyöräillä lähimmälle linja-auto/juna-asemalle ja sieltä kouluun. alaikäisenä muuttaminen ei ole äitilleni vaihtoehto, mutta nyt kun sain tietää että mulla olis kaveri joka olis kans hakemassa kyseiseen lukioon niin saattais vaikuttaa asiaan jonkun verran. mulla on läheinen suhde äitiin enkä koe pettäneeni sen luottamusta missään vaiheessa. olen aika vastuullinen nuori, oon vapaaehtoistyössä mukana, mulla on historiaa oppilaskunnasta (olen osallisena tälläkin hetkellä) ja siihen plussaa muut työt mitä vapaa-ajalla hoitelen, keskiarvo on 9.3 tällä hetkellä. en tiedä että mitä mun pitäis tehdä vakuuttaakseni mun vanhemmille että mä oon motivoitunut ja sitoutunut tähän koska tiedän että tää on oikeesti jotain mistä oon haaveillut jo pitkään. mulla on tässä vielä toistaseks paljon aikaa, mutta siitä huolimatta tiedän et aika alkaa olemaan jo tässä vaiheessa lopuillaan koska mulla on melko tiukat vanhemmat tällästen asioiden suhteen.
te vanhemmat siellä, miten te reagoisitte tähän tilanteeseen? miten te toivoisitte teidän lasten lähestyvän tällästä asiaa? :D
Kommentit (2)
Onkohan siellä olemassa valvottua asuntolaa? Tiedän että joillakin paikkakunnilla on juuri alaikäisille amiksille/lukiolaisille asuntola, jossa on valvojat ja tiettyjä sääntöjä esim vierailuista, hiljaisuudesta ym. Viikonloput asuntola on kiinni ja nuoret menee kotiin. Jos tällainen asuntola löytyy Tampereelta, se voisi olla turvallinen vaihtoehto ainakin ekana vuotena.
Kannattaa varmaan itse ottaa etukäteen mahdollisimman paljon selville mm. opiskelija-asunnoista (hinnat, hakeminen, saatavuus). Samoin opintotukiasiat kannattaa selvittää.
Mulla omat lukioikäiset lapset on urheilulukiossa ja vaikka heillä on lyhyt matka kouluun niin heillä on kavereita, jotka ovat muuttaneet lukion vuoksi tälle paikkakunnalle. Ihan kivasti tuntuvat pärjäävän.
Ota vaan rohkeasti asia esille vanhempiesi kanssa!