Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Nauratti, kun meiliin tuli TE-toimistolta ilmoitus Postin kotipalveluiden rekrytointitilaisuudesta

Vierailija
11.10.2019 |

"Tulethan paikalle ajoissa, koska tilaisuus alkaa jo 13.00"

Takana lienee olettamus, että työttömät nukkuvat aina puoleen päivään :D Kukahan näitä muutenkin laatii, koska suomen kielentaito oli edellytys.

Jokainenhan meistä työttömistäkin tietää, että kirjoitetaan suomen kielen taito.

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
11.10.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sain saman ja kiinnitin myös huomiota tähän. 

En oikein edes ymmärtänyt pointtia. Viestin alussa sanotaan, että tilaisuus alkaa 13:00. Lopussa korostetaan että tulethan ajoissa, koska tilaisuus alkaa 13:00. 

Tajuaisi jos olisi vaikka, että tulethan n. 15 minuuttia ennen tilaisuuden alkua tjs. 

Vierailija
2/10 |
11.10.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Uskomatonta ja tasotonta toimintaa.

Ihmisiä aliarvioivaa hölmöilyä lähettää tuontasoisia "ilmoituksia" rekrytilaisuuteen.

Kuka lienee kutsun laatinut. Hänet laitettava ASAP 

suomen kielen kurssille. 

Ehdoton edellytys tuollaisten kutsujen laatijalle!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
11.10.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koska tämä typeryys nimeltä työttömien työnhakijoiden aliarvioiminen suomessa loppuu?

Tuo asenne alkaa jo haista!

Vierailija
4/10 |
11.10.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt sitten vain joukolla hakemaan henkilökohtaisen avustajan hommia. 

Sitähän tuo on. Ruokit, peset ja vaatetat jotain marisevaa tai jopa törkeäkäytöksistä vammaista/vanhusta ilman mitään työyhteisön tukea. 

Vierailija
5/10 |
11.10.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Te-toimisto muistuttaa ajoissa paikalle tulemisesta, koska ovet voidaan laittaa lukkoon, eikä myöhästyneet välttämättä pääse, etenkin jos sattuu olemaan velvoittava osallistuminen. 

Vierailija
6/10 |
11.10.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toivottavasti tuonne rekrytilaisuuteen ei mene ketään. Tai jos menee, niin kyselee paljon. Esim.

-mitä teen, jos tarkastan asiakkaan tilannetta ikkunoista sisään kurkkien, ja joku soittaa poliisit paikalle? 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
11.10.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä sain myös joskus "työtarjouksen", jossa haettiin toimistosihteeriä tms. Tutustuin firmaan nettisivujen kautta ja jouduin kirjoittamaan hakemukseen, että uskoisin osaamisestani olevan hyötyä yritykselle esimerkiksi nettisivujen kielenhuollossa.

Ei tullut kutsua haastatteluun. Ei varsinaisesti harmittanutkaan.

Vierailija
8/10 |
11.10.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juu tämä on kyllä jännä, että Te-toimisto myös aina tietää paremmin työnhakijan tilanteesta kuin hän itse. Mieheni joutui isoon leikkaukseen pari vuotta sitten ja siitä jäi kipu alueelle, jonka syytä ei ole löydetty, joten todennäköisesti ei koskaan pääse siitä eroon. Kipu pahenee fyysisessä rasituksessa, joten sen takia ei voi enää palata rakennustyömaille, jossa aiemmin työskenteli. Silti työkkäri lähettelee koko ajan työtarjouksia raksalle ja aina saa kutsun haastatteluun (vaikka jo hakemuksessa mainitsee tuosta vaivastaan), koska on pitkä ura sillä alalla takana. Koskaan ei paikkaa saa, kun todetaan ettei kykene työhön kivun takia.

Kerran sitten pääsi johonkin lyhyeen koulutukseen, jossa kokeiltiin, pystyisikö hän putkialalle, mutta kipu vaivasi sielläkin. Ohjaaja kirjoitti sitten vartavasten "todistukseen", että olisi ainesta alalle, mutta fyysisten rajoitteiden vuoksi ei pysty alan töitä tekemään. Ja mikäs muu seuraavalla viikolla postilaatikkoon kolahtaa, kuin työtarjous putkifirmasta ja toinen tarjous raksalle. Usein mietin, että osaavatkohan ne virkailijat edes lukea vai saavatko jotain tyydytystä tai kokevat paremmuuden tunnetta, kun voivat "pompottaa" työttömiä?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
11.10.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pakotetaan ja painostetaan "velvoittavalla kutsulla" ihmisiä noihin pilipali-tilaisuuksiin, koska muutoin osallistujia olisi  NOLLA  ? ?  ?

Vierailija
10/10 |
11.10.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heh, tuli mieleen kun olin keväällä TE-toimiston CV-kurssilla netissä. Esimerkkihakemuksissa oli kirjoitusvirheitä.

Nyt olen onneksi edes osa-aikatyössä.