Nyt kun on ollut näistä unirytmeistä puhetta, niin mitä mieltä olet ihmisestä jolla on nukkumisrytmi päivällä ja yöt hän valvoo mennen nukkumaan vasta päivällä?
Mediassa on ollut mm tämä juttu:
Hys, Salla, 43, nukkuu, kun me muut menemme töihin - pienelle joukolle ihmisiä aamuherätykset ovat oikeasti kidutusta
https://www.iltalehti.fi/mieli/a/4dd40842-ca6f-4221-bb99-783b51797027
Mitä mieltä olet tällaisesta, jos siis oma elämä ja työ sallii sen että pystyy noin elämään?
Nukkuisitko noin itse, jos pystyisit? Se sallisi esim. sen, että voisi elää ilta- ja yöelämää paremmin. Ja jos nukut vaikka klo 14-21 ajan niin ehdit myös nauttia päivästä juuri sen osan jolloin ei ole ruuhkaa kaupoissa ja ehdit myös lounas buffetteihin ja vaikka aurinkoakin ottamaan. Sitten lounaan jälkeen nukkumaan.
Minusta tuo kuulostaa kokeilemisen arvoiselta, varsinkin jos kokee tuota samaa aamu zombikoomaa kuin tuon jutun ihminen:
"Aamuherätysten jälkeen aivosumu koko päivän
Kuinka oman sisäisen kellon mukaan eläminen on sitten vaikuttanut Mansikkamäen elämään?
–Ero on todella suuri. Olen itse puhunut zombikoomasta silloin, jos joudun heräämään aamulla. Silloin on aivosumu koko päivän. Olen väsynyt, palelen ja vanhemmiten on alkanut tulla myös rytmihäiriöitä, Mansikkamäki listaa.
– Jos johonkin pitäisi juosta, niin se tuntuu samalta, kuin tekisi sen kauheassa krapulassa."
Kommentit (17)
Positiivinen asia tuossa rytmissä on sekin, että pääsee kuntosalille silloin kun ei ole ruuhkaa, ja pääsee sinne vieläpä hyvin valvoneena. Yleisesti kuntosalilla ei ole hyvä olo heti välittömästi herättyään, mutta tuossa rytmissä pääsee hyvin heränneenä tyhjälle kuntosalille.
Onko siinä sitten jotain miinuksia, kun ei nuku auringonlaskun mukaisesti.
Tottakai, mikä ettei jos se ei haittaa työ - ja muuta elämää. Onhan niitä ollut maailman sivu.
Olen nukkunut noin. Muita miinuksia en ole löytänyt kuin toisten ihmisten halveksunta.
Ketuttaa kun se on oma mies Ja meillä on lapsia. Minä herään lasten kanssa joka aamu kun mies nukkuu pitkään, minä menen nukkumaan samaan aikaan kun lapset illalla ja taas miehen oma aika alkaa kun hän jää yksin valvomaan..
Eikö voi sitten muuttaa eri aikavyöhykkeelle, jos oma sisäinen kello on muuttumaton luonnonvakio.
Jos muuttaa vaikka Havaijille, siellä mennään nukkumaan, kun kello on Suomessa 11 aamupäivällä ja herätään siinä seitsemän aikaan illalla Suomen aikaa. Paikallista aikaa voisi silloin elää ihan normaalirytmissä eikä tulisi mitään stressiä asiasta.
Monella jatkuvaa yötyötä tekevällä on näin. Sosiaaliset suhteet voi kärsiä.
Vierailija kirjoitti:
Monella jatkuvaa yötyötä tekevällä on näin. Sosiaaliset suhteet voi kärsiä.
Sehän siinä on yksi asia, että päivätyössä olevaa ihmistä ei sitten voi käytännössä tavata ollenkaan, ellei sitten aamukuudelta treffaa hänen aamiaisellaan.
Jos siis nukkumisrytmi olisi tuo 14-21.
Voisikohan päivätyöläinen seurustella tuollaisen ihmisen kanssa.
Minulla ei ole koskaan ollut ennustettavaa uni-valverytmiä. Voin vakuuttaa että tämä ominaisuus tuo lisähaasteita työelämään, varsinkin kun just ei kuule välttämättä sitä kolmattakaan herätyskelloa, silloin kun vastentahtoisesti joutuu vähillä unilla oravanpyörään heräämään.
Olen itse aamu-uninen iltavirkku ja aikaiset herätykset ovat kidutusta, mutta pakotan itseni silti heräämään normaalisti viimeistään yhdeksältä, varsinkin pimeään vuodenaikaan, koska haluan nauttia valosta mahdollisimman paljon.
Elääkö täällä kukaan tuollaisella päiväuni -rytmillä ihan säännöllisesti?
Vedin muutaman vuoden noin, kun tein pelkkää yötä. Rahaa oli mukavasti, koska en ikinä päässyt shoppailemaan ja verkkokaupat olivat vasta tulossa. Sosiaaliset suhteet kyllä näivettyivät.
Kesälomilla kun en käytä kelloja nukun yleensä noin klo 05 - 13-14. Ihan paras rytmi mulle.
Mä olen masentunut introvertti, joka elää juurikin tuon kaltaisessa rytmissä. Tosin tarvitsen pari tuntia enemmän unta, koska nukun todella huonosti. Iltaisin touhuan kaikenlaista, yöllä yritän olla hiljaa, ettei naapurit häiriinny. Koiran kanssa käyn joka yö pitkällä lenkillä ja nautin omasta rauhasta.
Minua arvostellaan kovasti tästä rytmistäni, juurikin niin, että olen laiska ja aina vaan nukkuu... Siis enhän suinkaan aina nuku, mutta eri aikaan kuin muut :)
Olen sitä mieltä, että tällä ihmisellä on neurologinen poikkeavuus nimeltään viivästynyt unijakso. Se on elimellinen unihäiriö, jota potevat eivät yleensä hakeudu tutkimuksiin tai saa ainakaan julkiselta puolelta diagnoosia vaan heidät leimataan laiskoiksi tms. Aiheesta on hyvä Wikipedia-artikkeli.
Olen itse luontaisesti yökukkuja, ja harmittaa, kun en ole löytänyt työtä, jossa voisin tätä ominaisuutta hyödyntää. Tekisin mieluusti yövuoroa ilman sen suurempia yölisiä. Vaikka joku tehtaan valvomo olisi sopiva paikka minulle. Hoitoalalla noita hommia ehkä olisi, mutta ala muuten ei nappaa.
Oli jotakuinkin tuollainen vuorokausirytmi aikoinaan, kun olin vuorotyössä. Kyllähän se paremmin sopi, kuin herätys 6.00 ja töihin siinä 7.30 tjsp.
Allekirjoitan täysin tuon aivosumun. Aivot toimii parhaiten siinä 20.00 - 05.00 ajalla. Kärsin unettomuudesta koko teini-iän just näiden pitää nousta ylös kukonlaulun aikaan -aikataulujen.
Nukkuisin klo 03-12.