Toinen puoli kehosta kihelmöi
Voiko niskojen tai joku muu lihasjumi aiheuttaa pitkäaikaista toisen kropan puoliskon kihelmöintiä. Ihan kuin levoton jalka olisi koko toinen puoli kehosta. Kielestä, kurkusta, nielusta alaspäin jatkuen varpaisiin. Ikävin fiilis kielessä ja nielussa sekä jalassa. Auttaisiko niskahieronta tähän? Kenellä kokemuksia? Mistä voisi olla kyse?
Kommentit (11)
Pitkään jatkunut (viikkoja, kuukausia) muussa kropassa, mutta puoli päivää nyt kielessä ja nielussa.
Ap
Kyseessä vaikuttaisi olevan diapedes. Kannattaa mittauttaa veren sokeri arvot terveys keskuksen diapedes hoitajalla.
Kehohan toimii jotenkin ”kaksipuolisesti”, huomasin tän kun mulle tehtiin vatsan alueen leikkaus jossa puudutus epäonnistui, keho puutui vain toiselta puolelta ja toiselta ei. Leikkaus kun alkoi, asia huomattiin ;)
Liitty jotenkin selkäytimen kanavien eri puoliin. Eli sinulla tuo voisi olla jotain neurologista. Hermostosairaus?
Lääkärikeikka enivei.
Diabetes on suljettu pois eli siitä ei ole kyse. Katsotaan, mitä lääkäri sanoo, mutta sillä välin kuulisin lisää kommentteja jos jolla kulla vastaavia kokemuksia.
Ap
hermot jumissa niskassa, aika yleistä.
huono ryhti,huono tyyny, huono lishaskunto ,ties mitä syitä.
Minulla MS-taudin ensimmäinen oire oli kihelmöinti toisella puolella kehoa rinnasta alaspäin.
Hermoston oireelta tuo ap:n juttu kuulostaa.
Kannattaa käydä lääkärissä.
Migreenikin voi aiheuttaa tuon tapaisia oireita. Kannattaa käydä lääkärissä selvittämässä asiaa, voihan kyse olla jostain vakavasta.
Toivottavasti lääkäri laittaa magneettikuvaukseen, mutta käsittääkseni MS-tauti ei heti näy magneettikuvassa jos sairaus on vasta äskettäin puhjennut. Jos ap:n suvussa esiintyy migreeniä, niin oireet todennäköisimmin johtuvat siitä.
En tiedä voiko, mutta menisin lääkärin vastaanotolle.
Blogini: https://ilouutinen.blogspot.fi/